Fire kinesiske mobilgiganter vil udvikle alternativ til Google Play

Huawei, Xiaomi, Oppo og Vivo vil udvikle en fælles app-butik, der skal udfordre Google Plays dominans.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

De fire kinesiske mobilgiganter Xiaomi, Huawei, Oppo og Vivo arbejder på at udvikle en fælles platform, der gør det muligt for app-udviklere at uploade deres apps samtidig til selskabernes egne app-butikker.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters

Producenternes tiltag bliver ifølge Reuters set som et forsøg på at udfordre Google Play, der er forbudt i Kina, men den dominerende app-platform til Android i resten af verden.

Sidder på 40 procent af markedet

De fire producenter sidder på 40 procent af det globale smartphone-marked, og de har sluttet sig sammen i organisationen Global Developer Service Alliance (GDSA).

Sammenslutningen skal løse et problem, hvor de kinesiske brugere i fraværet af Google Play har vænnet sig til at downloade deres apps fra en række forskellige app-butikker.

Det er endnu uvist, hvornår den nye platform vil blive lanceret. Ifølge Reuters var det oprindeligt planen, at den skulle lanceres i løbet af marts, men de planer kan muligvis blive forsinket af udbruddet af coronavirus.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job