Nu melder TDC også afbud til Mobile World Congress

Den danske televirksomhed TDC har valgt at droppe deltagelsen i den store mobilkonference Mobile World Congress, der snart løber af stablen i Barcelona.

Artikel top billede

På grund af frygten for coronavirus melder den danske televirksomhed TDC nu også afbud til den store mobilkonference Mobile World Congress, der efter planen løber af stablen fra den 24 til 27. februar, skriver ITWatch.

Dermed følger TDC i kølvandet på store tech-virksomheder som Samsung, Sony, Ericsson og Amazon, der også har aflyst deres aktiviteter på konferencen af hensyn til medarbejdere helbred og sikkerhed.

Læs også: Chokudmelding fra Samsung før kæmpe mobilmesse: Vi aflyser alle aktiviteter.

"Vi kan bekræfte, at TDC, som følge af den aktuelle smitteudbredelse af coronavirussen, har valgt at trække sig fra den globale MWC-konference i Barcelona. TDC vurderer risici fra sag til sag," lyder det i en skriftlig kommentar fra TDC til ITWatch.

Såfremt at konferencen bliver afviklet som planlagt, vil der således være tale om en yderst amputeret konference, der normalt bliver betragtet som verdens største konference for mobilselskaber, mobilproducenter og netværksselskaber.

Konferencen har eksisteret siden 1987 og frem til 2006 blev den under navnet 3GSM World afviklet i den franske badeby Cannes.

Læs også: Mobile World Congress ramt af faneflugt: Nu trækker også Amazon sig på grund af corona-frygt

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S