Nu melder TDC også afbud til Mobile World Congress

Den danske televirksomhed TDC har valgt at droppe deltagelsen i den store mobilkonference Mobile World Congress, der snart løber af stablen i Barcelona.

Artikel top billede

På grund af frygten for coronavirus melder den danske televirksomhed TDC nu også afbud til den store mobilkonference Mobile World Congress, der efter planen løber af stablen fra den 24 til 27. februar, skriver ITWatch.

Dermed følger TDC i kølvandet på store tech-virksomheder som Samsung, Sony, Ericsson og Amazon, der også har aflyst deres aktiviteter på konferencen af hensyn til medarbejdere helbred og sikkerhed.

Læs også: Chokudmelding fra Samsung før kæmpe mobilmesse: Vi aflyser alle aktiviteter.

"Vi kan bekræfte, at TDC, som følge af den aktuelle smitteudbredelse af coronavirussen, har valgt at trække sig fra den globale MWC-konference i Barcelona. TDC vurderer risici fra sag til sag," lyder det i en skriftlig kommentar fra TDC til ITWatch.

Såfremt at konferencen bliver afviklet som planlagt, vil der således være tale om en yderst amputeret konference, der normalt bliver betragtet som verdens største konference for mobilselskaber, mobilproducenter og netværksselskaber.

Konferencen har eksisteret siden 1987 og frem til 2006 blev den under navnet 3GSM World afviklet i den franske badeby Cannes.

Læs også: Mobile World Congress ramt af faneflugt: Nu trækker også Amazon sig på grund af corona-frygt

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job