Mobile World Congress ramt af faneflugt: Nu trækker også Amazon sig på grund af corona-frygt

Amazon trækker sig fra den store mobilmesse Mobile World Congress på grund af frygt for corona-virussen. Mange andre store selskaber bliver også væk.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Mægtige Amazon dropper at deltage på verdens måske vigtigste messe for mobil-industrien, Mobile World Congress, der løber af stablen fra 24. til 27. februar.

Dermed følger Amazon trop på en række andre store tech-selskaber, der i de seneste dage har meddelt, at de bliver væk fra mobil-messen, som ser ud til at blive en skygge af sig selv.

Således meddelte verdens største mobil-producent, Samsung, fredag at selskabet ikke vil deltage på årets MWC.

Det kan du læse mere om her: Chokudmelding fra Samsung før kæmpe mobilmesse: Vi aflyser alle aktiviteter.

Også Ericsson, Nvidia og LG har droppet deltagelsen på messen.

I alle tilfælde skyldes beslutningerne om at blive væk frygt for corona-virussen.

Amazon meddeler, at selskabet trækker sig fra at ‘udstille og deltage på Mobile World Congress 2020’ på grund af ‘udbrud og fortsatte bekymringer om den nye corona-virus.’

På messen havde Amazon ellers planlagt betydeligt tryk for cloud-selskabet Amazon Web Services, der blandt andet skulle stå for en hel dags konference-spor på MWC’s første dag.

AWS havde desuden købt en meget stor stand i udstillingsområdet.

Arrangørerne af MWC har meddelt, at alle deltagere fra den kinesiske Hubei-provins er forment adgang. Det er her, at corona-virussen er blevet opdaget.

Typisk deltager omkring 6.000 kinesere på MWC. Både kinesiske Huawei og ZTE har meddelt, at de planlægger at deltage, men selskabet har beordret alle medarbejdere, der kommer fra Kina, til at opholde sig en periode i isolation for at sikre, at de er fri for smitte.

Læs også:

Forstå verdens mægtigste cloud-selskab: Her er fire vigtige pointer om AWS efter kæmpe-konferencen AWS re:Invent i Las Vegas

Apple lukker alle sine butikker i Kina på grund af virusudbrud

Virusfrygt breder sig til tech-verdenen: Facebook forbyder ansatte at rejse til Kina

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune