Rigspolitiets Koncern IT har fyret fem procent af de ansatte - vækker bekymring

Rigspolitiets Koncern IT har i forbindelse med nedskæringer i politiet opsagt fem procent af medarbejdere. Det vækker bekymring hos it-sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

Det kom til at koste fem procent af medarbejderne i Rigspolitiets Koncern IT jobbet, da politiet fornylig fyrede en række medarbejdere på grund af besparelser.

Det svarer til 19 stillinger - primært folk, der har arbjedet med blandt andet nummerpladegenkendelse og Pol-Intel.

Det vækker ifølge Politiken bekymring hos Rådet for Digital Sikkerhed og Dansk IT.

Organisationerne frygter videnstab på it-området i en tid, hvor netop udfordringer på it-siden har været blandt de væsentlige årsager til flere sager - blandt andet telesagen, der brød ud, da det i fjor kom frem, at politiet har anvendt forkert filtrerede teledata i straffesager.

Det kan du læse mere om her: 400 it-systemer hos politiet skal kulegraves som direkte konsekvens af teleskandale

Til Politiken siger formand for Rådet for Digital Sikkerhed, at han findet det ‘bekymrende,’ at politiet skærer i it-medarbejderstaben.

"Vi skal have et moderne og tidssvarende politi, der kan agere effektivt, og det sker jo gennem digitalisering. I forvejen kæmper politiet med en lang række uddaterede systemer, og hvis man ikke får de nødvendige udviklingsressourcer, men i stedet bliver udmagret som i Skat, vil vi se endnu flere skandaler og endnu større regninger. Det er bekymrende, at der skæres i it-ressourcerne, for det jo hele tilliden til politiet, der er på spil," siger han.

Læs også:

Politi mangler data i mere end 5.000 danske straffesager efter teledata-skandale

Politiet opruster massivt på it-sikkerhedsfronten: Opretter helt ny it-sikkerhedsafdeling - søger sin første CISO nogensinde

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune