Den mest lovende foldemobil til dato: Samsung Galaxy Z Flip er en klaptelefon med foldbart glas

Et unikt glaslag gør foldemobilen Samsung Galaxy Z Flip til den mest lovende af sin slags.

Artikel top billede

Det var en slet skjult hemmelighed, at sydkoreanske Samsung ville have noget særligt med til årets første udgave af sin ’Unpacked’-begivenhed, hvor der traditionen tro præsenteres nye Galaxy S modeller.

I reklamespottene omkring weekendens Oscar-uddelinger kunne mobilproducenten løfte sløret for det, der bliver klodens første foldbare smartphone med foldbart glas: Galaxy Z Flip.

Dertil blev der løftet sløret for tre nye Galaxy S20-modeller, men stjernen forbliver Z Flip og dennes særlige glas, som varsler en ny epoke for foldbare enheder.

Læs også: Klapmobilen er tilbage: Vi prøver den nye Motorola Razr - til 12.999 kroner

Glas-origami

Galaxy Flip Z er ikke den første klaptelefon med foldbar skærm, den ære tilfalder Motorolas Razr.

Klaptelefonen er den første smartphone med bøjeligt glas.

Det lyder som en fysisk umulighed, men er en teknologisk bedrift, som Samsung altså har opnået ved at benytte en ultratynd glasbelægning på mobilens front.

Det gør, at mobilen derved får den samme taktile respons som i moderne smartphones, mens skærmen potentielt er mere ridsefast end de plastikbelægninger, der har præget foldbare enheder.

Selve skærmen er af AMOLED-typen, det er foldbare skærme altid.

Her strækker den sig dog over store 6,7 tommer, om end i et yderst slankt 22:9 format. Opløsningen er på 2.636 x 1.080 pixels og er altså lavere end på S20-kollektionens QHD+ skærme, men højere end i Razr-telefonen.

Når mobilen er sammenklappet, overtager en mikroskopisk 1,1” skærm på bagsiden tjanser som at give notifikationer og selfie-fotografering.

Hele mobilens bagside er desuden beskyttet af Gorilla Glass 6.

Stærke sager, høj pris

Inde i motorrummet finder man en langt kraftigere processor end i Motorolas klaptelefon.

Her drives styresystemet Android 10 frem af en Snapdragon 855+ octa-core processor sammen med 8 gb ram og 256 gb lagerplads. 5G og nyeste Snapdragon processor er dog forbeholdt S20-kollektionen.

Dertil kommer en kameraduo besåtende af et almindelig og et ekstra vidvinklet kamera, der hver har 12 megapixels ombord. Selfiekameraet råder her over 10 megapixels.

Det hele serviceres af et 3.300 mAh batteri, som understøtter både trådløs og kvikopladning.

Herligheden får en pris, der matcher nyhedsværdien, når den debuterer i sin sorte eller lilla version i den danske handel 21. februar.

Du skal derfor regne med at skulle slippe 11.699 kroner for den sammenklappelige Galaxy Z Flip.

Mobilen kan ses i aktion i præsentationsvideoen nedenunder:

Læs også: Lenovo på vej med frækt skærmtrick: Denne foldetablet ligner begyndelsen på en spændende trend

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Customer Support Specialist - Emply People

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network