Konsulenthuset Nine kan være på vej mod salg: Ejere på udkig efter køber til selskabet

Stifterne af konsulenthuset Nine med mere end 100 medarbejdere er på jagt efter en køber til selskabet.

Artikel top billede

Konsulenthuset Nine med mere end 100 medarbejdere er så småt gået i gang med at lede efter en køber, som er interesseret i at overtage selskabet.

Ifølge InsideBusiness har selsakbet efter et internt opgør hyret en rådgiver, der skal afsøge markedet for mulige køberne for ejerne, Christian Hoffmann og topchef Jacob Strange.

Han siger til mediet, at de to ejere er begyndt at 'sondere terrænet' med henblik på at få afklaret, om der er muligheder i markedet.

Nine blev grundlagt i 2007 af Christian Hoffman og Jacob Strange, der var med til at forme selskabet i 2008.

Christian Hoffmann besluttede i 2019 at trække sig fra posten som administrerende direktør og i stedet indlede en professionel bestyrelseskarriere.

Dengang overled han posten som CEO til Louise Sparff-Bruun, som skulle dele ledelsen af selskabet med COO Jacob Strange.

Det kan du læse mere om her: Medstifter og topchef i dansk konsulenthus træder tilbage efter 12 år: Vil nu jagte ny karriere.

Nine, der har hovedkvarter på Kongens Nytorv midt i København, landede i seneste regnskabsår en bruttofortjeneste på knap 120 millioner kroner og et overskud på små 25 millioner kroner.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune