Facebook udskyder udrulning af dating-service i Europa i allersidste øjeblik efter besøg fra datatilsyn

Facebook udskyder lanceringen af sin nye dating-tjeneste i Europa i sidste øjeblik efter datatilsyn har aflagt Facebook et tilsynsbesøg.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebook sparker lanceringen af ny dating-tjeneste i Europa til hjørne med få dages varsel, efter selskabet har haft det irske datatilsyn på besøg.

Dating-tjenesten skulle have været lanceret i Europa i dag med udgangspunkt i Irland, hvor Facebook har sit europæiske hovedkvarter.

Det irske datatilsyn, DPC, fik Ifølge Reuters imidlertid først besked om lanceringen 3. februar - 10 dage før den skulle finde sted.

Det ultrakorte varsel fik advarselslamperne til at blusse hos det irske datatilsyn, der samtidig ikke havde modtaget nogen dokumentation for Facebooks procedurer, risikoanalyser, vurderinger eller lignende i forbindelse med lanceringen.

Alt dette er påkrævet i forhold til GDPR.

Det har ført til, at det irske datatilsyn aflagde Facebook i Irland et tilsynsbesøg for et par dage siden for at indsamle dokumentation og lignende.

Besøget førte straks til, at Facebook udskød lanceringen af datingtjenesten på ubestemt tid.

Ifølge Reuters er det irske datatilsyn for tiden igang med en række undersøgelser af privacy-forholdene hos både Facebook, WhatsApp og Instagram.

Facebook meddeler, at det ‘meget vigtigt,’ at lanceringen af Facebook Dating kommer til at køre efter bogen.

“Så vi tager os tiden til at sikre, at produktet er klart til det europæiske marked,” hedder det.

Det er endnu uklart, hvornår præcist dating-servicen bliver lanceret i Europa.

Facebook lancerede datingtjenesten i USA i september i fjor.

Selskabet præsenterede tjenesten i 2018. Det kan du læse mere om her: Facebook pønser på ny datingservice.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S