Stort nederlag til Microsoft Teams: IBM vælger Slack til sine 350.000 medarbejdere

Arbejdsværktøjet Slack har netop fået en storsejr i hus. It-giganten IBM, der har 350.000 medarbejdere på verdensplan, har nemlig valgt at gå med Slack frem for Microsoft Teams.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Kommunikationsplatformen Slack har netop fået en af de helt store kunder i butikken.

Den globale it-gigant IBM har valgt Slack som internt arbejdsværktøj.

Valget bliver således også et fravalg af rivalen, Microsoft Teams.

Det skriver mediet The Verge.

IBM skal nu til at udrulle værktøjet til selskabets mere end 350.000 medarbejdere globalt.

"Vi går væg-til-væg med IBM - det er basalt set den største skala, der findes. Nu ved vi, at Slack vil fungere for de største organisationer i verden," lyder det fra Slacks administrerende direktør, Stewart Butterfield, ifølge mediet.

Læs også: Microsoft Teams runder vild milepæl: Har næsten dobbelt så mange aktive brugere som Slack

Med den kommende udrulning bliver IBM den suverænt største kunde, som Slack har. IBM har dog været kunde i forretningen gennem en årrække, bare i mindre skala.

Microsoft Teams, der er en del af Office 365-universet, og Slack, der er en selvstændig applikation, har kæmpet om kundernes gunst de sidste år, hvor førstnævnte har fået lavet et solidt forspring efterhånden.

Microsoft Teams har i dag omkring 20 millioner aktive brugere om dagen, hvor Slack har omkring 12 millioner, skriver mediet.

Læs også: Slack puster nyt liv i krigen med Microsoft Teams: “Kunderne vælger i stort tal at betale for Slack, selv om de allerede har betalt for Teams”

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura