Stort nederlag til Microsoft Teams: IBM vælger Slack til sine 350.000 medarbejdere

Arbejdsværktøjet Slack har netop fået en storsejr i hus. It-giganten IBM, der har 350.000 medarbejdere på verdensplan, har nemlig valgt at gå med Slack frem for Microsoft Teams.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Kommunikationsplatformen Slack har netop fået en af de helt store kunder i butikken.

Den globale it-gigant IBM har valgt Slack som internt arbejdsværktøj.

Valget bliver således også et fravalg af rivalen, Microsoft Teams.

Det skriver mediet The Verge.

IBM skal nu til at udrulle værktøjet til selskabets mere end 350.000 medarbejdere globalt.

"Vi går væg-til-væg med IBM - det er basalt set den største skala, der findes. Nu ved vi, at Slack vil fungere for de største organisationer i verden," lyder det fra Slacks administrerende direktør, Stewart Butterfield, ifølge mediet.

Læs også: Microsoft Teams runder vild milepæl: Har næsten dobbelt så mange aktive brugere som Slack

Med den kommende udrulning bliver IBM den suverænt største kunde, som Slack har. IBM har dog været kunde i forretningen gennem en årrække, bare i mindre skala.

Microsoft Teams, der er en del af Office 365-universet, og Slack, der er en selvstændig applikation, har kæmpet om kundernes gunst de sidste år, hvor førstnævnte har fået lavet et solidt forspring efterhånden.

Microsoft Teams har i dag omkring 20 millioner aktive brugere om dagen, hvor Slack har omkring 12 millioner, skriver mediet.

Læs også: Slack puster nyt liv i krigen med Microsoft Teams: “Kunderne vælger i stort tal at betale for Slack, selv om de allerede har betalt for Teams”

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S