Forsvaret har købt krypteringsudstyr for millioner af schweizisk firma - har i al hemmelighed været ejet af CIA

Det danske forsvar og Forsvarsministeriet har gennem flere år købt krypteringsudstyr af et schweizisk selskab, der i al hemmelighed har være ejet af den amerikanske efterretningstjeneste.

Artikel top billede

Siden 1990'erne har Forsvaret og Forsvarsministeriet spenderet millioner kroner på krypteringsudstyr fra et schweizisk firma med navnet Crypto AG.

Nu er det kommet frem, at firmaet i al hemmelighed har været ejet af den amerikanske efterretningstjeneste, CIA.

Det skriver DR.

Krypteringsudstyret er blevet solgt til ambassader og regeringer verden over med hensigten om at opnå sikker kommunikation.

Her har efterretningstjenesten kunne læse med på landenes krypterede samtaler, lyder det.

Læs også: USA retter spionage-anklage mod Huawei: Nu lægges der beviser frem

it-sikkerhedseksperten Peter Kruse mener, at der er en risiko for, at CIA har aflyttet eller overvåget gennem kommunikationsudstyret.

"Det er skræmmende og ret hovedløst, at man ikke sætter sig noget mere ind i det her, når det i årevis har været rygtet, at der er bagdøre i Crypto AG's systemer, siger Peter Kruse, som er it-sikkerhedsekspert hos CSIS Group, til DR.

Siden 1950'erne har Crypto AG solgt krypteringsudstyr til op mod 120 lande.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job