Forsvaret har købt krypteringsudstyr for millioner af schweizisk firma - har i al hemmelighed været ejet af CIA

Det danske forsvar og Forsvarsministeriet har gennem flere år købt krypteringsudstyr af et schweizisk selskab, der i al hemmelighed har være ejet af den amerikanske efterretningstjeneste.

Artikel top billede

Siden 1990'erne har Forsvaret og Forsvarsministeriet spenderet millioner kroner på krypteringsudstyr fra et schweizisk firma med navnet Crypto AG.

Nu er det kommet frem, at firmaet i al hemmelighed har været ejet af den amerikanske efterretningstjeneste, CIA.

Det skriver DR.

Krypteringsudstyret er blevet solgt til ambassader og regeringer verden over med hensigten om at opnå sikker kommunikation.

Her har efterretningstjenesten kunne læse med på landenes krypterede samtaler, lyder det.

Læs også: USA retter spionage-anklage mod Huawei: Nu lægges der beviser frem

it-sikkerhedseksperten Peter Kruse mener, at der er en risiko for, at CIA har aflyttet eller overvåget gennem kommunikationsudstyret.

"Det er skræmmende og ret hovedløst, at man ikke sætter sig noget mere ind i det her, når det i årevis har været rygtet, at der er bagdøre i Crypto AG's systemer, siger Peter Kruse, som er it-sikkerhedsekspert hos CSIS Group, til DR.

Siden 1950'erne har Crypto AG solgt krypteringsudstyr til op mod 120 lande.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect