Netflix fjerner gratis tilbud for danske kunder

Danske Netflix-kunder kan ikke længere få en gratis prøveperiode. Et tilbud der har eksisteret siden 2012, men som nu bliver fjernet i store dele af verden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Nye Netflix kunder i Danmark kan ikke længere få den første måned gratis, når de bruger tjenesten.

Det skriver det danske streaming-medie Flixfilm.

Ifølge mediet har tilbuddet om at få den første måned gratis eksisteret siden, at tjenesten blev lanceret i Danmark i 2012.

I stedet for den gratis måned vælger Netflix nu at tilbyde en række mindre rabatter på udvalgte abonnementer. Eksempelvis kan du i øjeblikket få et såkaldt Premium-abonnement hos
Netflix til 99 kroner i den første måned. Normalprisen lyder på 129 kroner.

Også fjernet i andre lande

Tilbuddet om at få den gratis måned gratis blev allerede i december fjernet for kunder i Storbritannien og Indien.

Og følge mediet Flatpanels har Netflix også droppet den gratis prøveperiode i Sverige, Norge, Holland og Belgien, mens den gratis prøveperiode stadig ifølge Flatpanels stadig er tilgængelig i Tyskland.

Ændringen kommer samtidig med, at konkurrencen på streaming-markedet er steget i takt med, at Apple og ikke mindst Disney har gjort sit indtog på markedet. Det er sket med abonnementpriser, der ligger på et lavere niveau end hos de etablerede tjenester.

Læs også: Nordisk streamingtjeneste varsler: Dit Netflix kommer til at stige i pris

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics