Netflix fjerner gratis tilbud for danske kunder

Danske Netflix-kunder kan ikke længere få en gratis prøveperiode. Et tilbud der har eksisteret siden 2012, men som nu bliver fjernet i store dele af verden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Nye Netflix kunder i Danmark kan ikke længere få den første måned gratis, når de bruger tjenesten.

Det skriver det danske streaming-medie Flixfilm.

Ifølge mediet har tilbuddet om at få den første måned gratis eksisteret siden, at tjenesten blev lanceret i Danmark i 2012.

I stedet for den gratis måned vælger Netflix nu at tilbyde en række mindre rabatter på udvalgte abonnementer. Eksempelvis kan du i øjeblikket få et såkaldt Premium-abonnement hos
Netflix til 99 kroner i den første måned. Normalprisen lyder på 129 kroner.

Også fjernet i andre lande

Tilbuddet om at få den gratis måned gratis blev allerede i december fjernet for kunder i Storbritannien og Indien.

Og følge mediet Flatpanels har Netflix også droppet den gratis prøveperiode i Sverige, Norge, Holland og Belgien, mens den gratis prøveperiode stadig ifølge Flatpanels stadig er tilgængelig i Tyskland.

Ændringen kommer samtidig med, at konkurrencen på streaming-markedet er steget i takt med, at Apple og ikke mindst Disney har gjort sit indtog på markedet. Det er sket med abonnementpriser, der ligger på et lavere niveau end hos de etablerede tjenester.

Læs også: Nordisk streamingtjeneste varsler: Dit Netflix kommer til at stige i pris

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse