Forbrugerombudsmanden politianmelder Apple-forhandleren Humac

Humac er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden, der mener, at den danske Apple-forhandler har brudt markedsføringsloven.

Artikel top billede

Apple-forhandleren Humac er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden for overtrædelse af markedsføringsloven.

Baggrunden for anmeldelsen er fire avisannoncer, hvor Humac, ifølge Forbrugerombudsmanden, ikke har oplyst godt nok om omkostningerne ved at låne penge til at købe en computer.

Konkret har Humac reklameret med, at kunderne kan finansiere købet af en ny computer via Santander Consumer Bank, men de øvrige låneomkostninger var kun vist med meget små typer nederst i annoncen, ligesom de var blandet sammen med andre vilkår for tilbuddet, ifølge Forbrugerombudsmanden.

Det oplyser Forbrugerombudsmanden i en meddelelse.

Læs også: Manglende forklaringer af fortsatte Atea-partnerskaber siger mere end 1.000 ord for verdens største it-selskaber

Her er begrundelsen fra Forbrugerombudsmanden

Forbrugerombudsmanden Christina Toftegaard Nielsen uddybber politianmeldelsen af Humac i meddelelsen.

"Det koster penge at låne penge, og det skal stå helt klart for forbrugerne, straks de ser en annonce for et attraktivt produkt med et finansieringstilbud. Det er formålet med markedsføringslovens oplysningskrav," lyder det fra Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen i meddelelsen, der fortsætter:

"Det er vigtigt for forbrugerne, at virksomhederne overholder kravet om at vise alle omkostninger ved et lån klart og fremtrædende. Der må ikke være risiko for, at forbrugere, som læser annoncerne, helt overser udgifterne ved at finansiere købet af en vare."

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Humac.

Se også: Humac-direktør om politianmeldelse: "Vi er ikke derhenne, hvor vi i Humac decideret angrer for, at vi forsøger at lave markedsføring på ulødig måde. Det gør vi på ingen måde. Vi overholder markedsføringsloven"

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S