Forbrugerombudsmanden politianmelder Apple-forhandleren Humac

Humac er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden, der mener, at den danske Apple-forhandler har brudt markedsføringsloven.

Artikel top billede

Apple-forhandleren Humac er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden for overtrædelse af markedsføringsloven.

Baggrunden for anmeldelsen er fire avisannoncer, hvor Humac, ifølge Forbrugerombudsmanden, ikke har oplyst godt nok om omkostningerne ved at låne penge til at købe en computer.

Konkret har Humac reklameret med, at kunderne kan finansiere købet af en ny computer via Santander Consumer Bank, men de øvrige låneomkostninger var kun vist med meget små typer nederst i annoncen, ligesom de var blandet sammen med andre vilkår for tilbuddet, ifølge Forbrugerombudsmanden.

Det oplyser Forbrugerombudsmanden i en meddelelse.

Læs også: Manglende forklaringer af fortsatte Atea-partnerskaber siger mere end 1.000 ord for verdens største it-selskaber

Her er begrundelsen fra Forbrugerombudsmanden

Forbrugerombudsmanden Christina Toftegaard Nielsen uddybber politianmeldelsen af Humac i meddelelsen.

"Det koster penge at låne penge, og det skal stå helt klart for forbrugerne, straks de ser en annonce for et attraktivt produkt med et finansieringstilbud. Det er formålet med markedsføringslovens oplysningskrav," lyder det fra Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen i meddelelsen, der fortsætter:

"Det er vigtigt for forbrugerne, at virksomhederne overholder kravet om at vise alle omkostninger ved et lån klart og fremtrædende. Der må ikke være risiko for, at forbrugere, som læser annoncerne, helt overser udgifterne ved at finansiere købet af en vare."

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Humac.

Se også: Humac-direktør om politianmeldelse: "Vi er ikke derhenne, hvor vi i Humac decideret angrer for, at vi forsøger at lave markedsføring på ulødig måde. Det gør vi på ingen måde. Vi overholder markedsføringsloven"

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job