Forbrugerombudsmanden politianmelder Apple-forhandleren Humac

Humac er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden, der mener, at den danske Apple-forhandler har brudt markedsføringsloven.

Artikel top billede

Apple-forhandleren Humac er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden for overtrædelse af markedsføringsloven.

Baggrunden for anmeldelsen er fire avisannoncer, hvor Humac, ifølge Forbrugerombudsmanden, ikke har oplyst godt nok om omkostningerne ved at låne penge til at købe en computer.

Konkret har Humac reklameret med, at kunderne kan finansiere købet af en ny computer via Santander Consumer Bank, men de øvrige låneomkostninger var kun vist med meget små typer nederst i annoncen, ligesom de var blandet sammen med andre vilkår for tilbuddet, ifølge Forbrugerombudsmanden.

Det oplyser Forbrugerombudsmanden i en meddelelse.

Læs også: Manglende forklaringer af fortsatte Atea-partnerskaber siger mere end 1.000 ord for verdens største it-selskaber

Her er begrundelsen fra Forbrugerombudsmanden

Forbrugerombudsmanden Christina Toftegaard Nielsen uddybber politianmeldelsen af Humac i meddelelsen.

"Det koster penge at låne penge, og det skal stå helt klart for forbrugerne, straks de ser en annonce for et attraktivt produkt med et finansieringstilbud. Det er formålet med markedsføringslovens oplysningskrav," lyder det fra Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen i meddelelsen, der fortsætter:

"Det er vigtigt for forbrugerne, at virksomhederne overholder kravet om at vise alle omkostninger ved et lån klart og fremtrædende. Der må ikke være risiko for, at forbrugere, som læser annoncerne, helt overser udgifterne ved at finansiere købet af en vare."

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Humac.

Se også: Humac-direktør om politianmeldelse: "Vi er ikke derhenne, hvor vi i Humac decideret angrer for, at vi forsøger at lave markedsføring på ulødig måde. Det gør vi på ingen måde. Vi overholder markedsføringsloven"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos