Lenovo fortsætter med at vokse for tiende kvartal i træk: Rammer omsætningsrekord

Lenovo kommer ud af tredje kvartal med en vækst på både top og bund. Det er således tiende kvartal i træk, at den globale pc-producent vokser. Markedsandelene viser, at hver fjerde pc, der bliver solgt på verdensplan, bærer Lenovos logo.

Artikel top billede

Pc-mastodonten Lenovo forsætter fremgangen.

Regnskabet for tredje kvartal beretter om vækst på både top og bund.

Den samlede omsætning for koncernen tager et beskedent spring frem på 0,5 procent i tredje kvartal af det forskudte regnskabsår.

Den halve procent er dog nok til at selskabet rammer omsætningsrekord for et enkelt kvartal.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Derved lander toplinjen på 14,1 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 95,64 milliarder kroner.

Læs også: Test: Dejlige detaljer og sløje svipsere: Lenovos store Thinkbook-sats virker lidt personlighedsforstyrret

Der er en højere vækst at spore, hvad angår indtjeningen før skat, der vokser med 11 procent i forhold til samme periode i fjor.

Her lander indtjeningen på 390 millioner dollar - eller 2,645 milliarder kroner for kvartalet.

"Sidste kvartal, trods de geopolitiske usikkerheder og en tværindustriel forsyningsmangel, så leverer vi et rekordsættende resultat med geografisk balance, operationel excellering og solid strategieksekvering. Både gruppens omsætning og indtjening før skat blev rekordhøje," skriver Yang Yuanqing, administrerende direktør og formand i Lenovo.

Hver fjerde solgte pc er fra Lenovo

Kinesiske Lenovo afsluttede kalenderåret 2019 som den største producent af pc'er verden over.

Selskabets markedsandel steg til 24,3 procent, hvilket er 1,6 procent mere end ved indgangen til 2019.

Markedsandelen betyder nu, at næsten hver fjerde pc, der bliver solgt på verdensplan, bærer Lenovo-logoet.

Læs også: Salget af pc'er stiger for første gang i syv år: Her er årsagen

Selskabet skriver, at forskellige udfordringer viste sig i sidste kvartal. Geopolitiske usikkerheder, problemer med levering af komponenter og coronavirussen, gjrode sig gældende.

"Hvad angår coronavirussen, så er det en forretningsprioritet at sikre sunheden og velfærden for lenovo-arbejdsstyrken, fortsætte med produktionen, genopbygge kapaciteten og assistere dem, der arbejder med at holde udbruddet tilbage," skriver selskabet i forbindelse med regnskabet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job