Nu overtager Netcompany håndteringen af folkepension fra KMD efter langvarig konflikt med Udbetaling Danmark: "Vi har betalt en overpris"

Netcompany overtager fra næste måned udbetalingen af danskernes folkepension. Det sker efter en langvarig konflikt mellem Udbetaling Danmark og KMD.

Artikel top billede

Frank Jensen (S), bestyrelsesformand i Udbetaling Danmark og overborgmester i Københavns Kommune.

1. marts har den danske it-gigant KMD udbetalt folkepension til landet pensionister for sidste gang. Fremover skal Netcompany håndtere udbetalingen for ATP, der er en del af Udbetaling Danmark.

Det sker efter den langvarig konflikt mellem ATP og KMD om netop det nye pensionssystem, skriver erhvervsmediet Finans.

"Det har været en kolossal stor proces, hvor meget kunne gå galt. Men vi beviser altså, at det kan lykkes at lave store, nye it-systemer. Vi gør os samtidig fri af et monopol og sørger for, at vi i stedet får standardprodukter, der giver en besparelse på 300 mio. kr. om året for skatteyderne," siger Frank Jensen (S), der udover at være overborgmester i Københavns Kommune, er bestyrelsesformand for Udbetaling Danmark.

Han peger desuden på, at de 98 danske kommuner indtil nu har betalt en overpris i forhold til, hvad markedet kunne levere.

Striden har endda ført til, ATP i foråret forrige på stoppede med at betale de løbende regninger til KMD for håndteringen af pensionerne.

Reaktionen fik herefter KMD til at true med at lukke for kommunernes adgang til pensionssystemet.

Det kan du læse mere om her: Slagsmål mellem ATP og KMD om stort offentligt it-system eskalerer: Nu truer KMD med at lukke for kommuners adgang til Social Pension

Læs også:

Minister skrider ind i strid mellem ATP og KMD: Frygter at KMD vil stoppe udbetaling af pensioner på grund af manglende betalinger fra ATP

Gigantisk ATP-system sendes i genudbud efter dramatisk fyring af KMD: "Det er klart, at vi har tænkt en del over, hvordan vi kan undgå at havne i samme situation"

ATP forlanger mere end 100 millioner kroner i erstatning fra KMD

Nyt it-system fra Netcompany har voldt store problemer for Udbetaling Danmark: Antallet af klagesager steget med 74 procent

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS