Nu overtager Netcompany håndteringen af folkepension fra KMD efter langvarig konflikt med Udbetaling Danmark: "Vi har betalt en overpris"

Netcompany overtager fra næste måned udbetalingen af danskernes folkepension. Det sker efter en langvarig konflikt mellem Udbetaling Danmark og KMD.

Artikel top billede

Frank Jensen (S), bestyrelsesformand i Udbetaling Danmark og overborgmester i Københavns Kommune.

1. marts har den danske it-gigant KMD udbetalt folkepension til landet pensionister for sidste gang. Fremover skal Netcompany håndtere udbetalingen for ATP, der er en del af Udbetaling Danmark.

Det sker efter den langvarig konflikt mellem ATP og KMD om netop det nye pensionssystem, skriver erhvervsmediet Finans.

"Det har været en kolossal stor proces, hvor meget kunne gå galt. Men vi beviser altså, at det kan lykkes at lave store, nye it-systemer. Vi gør os samtidig fri af et monopol og sørger for, at vi i stedet får standardprodukter, der giver en besparelse på 300 mio. kr. om året for skatteyderne," siger Frank Jensen (S), der udover at være overborgmester i Københavns Kommune, er bestyrelsesformand for Udbetaling Danmark.

Han peger desuden på, at de 98 danske kommuner indtil nu har betalt en overpris i forhold til, hvad markedet kunne levere.

Striden har endda ført til, ATP i foråret forrige på stoppede med at betale de løbende regninger til KMD for håndteringen af pensionerne.

Reaktionen fik herefter KMD til at true med at lukke for kommunernes adgang til pensionssystemet.

Det kan du læse mere om her: Slagsmål mellem ATP og KMD om stort offentligt it-system eskalerer: Nu truer KMD med at lukke for kommuners adgang til Social Pension

Læs også:

Minister skrider ind i strid mellem ATP og KMD: Frygter at KMD vil stoppe udbetaling af pensioner på grund af manglende betalinger fra ATP

Gigantisk ATP-system sendes i genudbud efter dramatisk fyring af KMD: "Det er klart, at vi har tænkt en del over, hvordan vi kan undgå at havne i samme situation"

ATP forlanger mere end 100 millioner kroner i erstatning fra KMD

Nyt it-system fra Netcompany har voldt store problemer for Udbetaling Danmark: Antallet af klagesager steget med 74 procent

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S