Nu overtager Netcompany håndteringen af folkepension fra KMD efter langvarig konflikt med Udbetaling Danmark: "Vi har betalt en overpris"

Netcompany overtager fra næste måned udbetalingen af danskernes folkepension. Det sker efter en langvarig konflikt mellem Udbetaling Danmark og KMD.

Artikel top billede

Frank Jensen (S), bestyrelsesformand i Udbetaling Danmark og overborgmester i Københavns Kommune.

1. marts har den danske it-gigant KMD udbetalt folkepension til landet pensionister for sidste gang. Fremover skal Netcompany håndtere udbetalingen for ATP, der er en del af Udbetaling Danmark.

Det sker efter den langvarig konflikt mellem ATP og KMD om netop det nye pensionssystem, skriver erhvervsmediet Finans.

"Det har været en kolossal stor proces, hvor meget kunne gå galt. Men vi beviser altså, at det kan lykkes at lave store, nye it-systemer. Vi gør os samtidig fri af et monopol og sørger for, at vi i stedet får standardprodukter, der giver en besparelse på 300 mio. kr. om året for skatteyderne," siger Frank Jensen (S), der udover at være overborgmester i Københavns Kommune, er bestyrelsesformand for Udbetaling Danmark.

Han peger desuden på, at de 98 danske kommuner indtil nu har betalt en overpris i forhold til, hvad markedet kunne levere.

Striden har endda ført til, ATP i foråret forrige på stoppede med at betale de løbende regninger til KMD for håndteringen af pensionerne.

Reaktionen fik herefter KMD til at true med at lukke for kommunernes adgang til pensionssystemet.

Det kan du læse mere om her: Slagsmål mellem ATP og KMD om stort offentligt it-system eskalerer: Nu truer KMD med at lukke for kommuners adgang til Social Pension

Læs også:

Minister skrider ind i strid mellem ATP og KMD: Frygter at KMD vil stoppe udbetaling af pensioner på grund af manglende betalinger fra ATP

Gigantisk ATP-system sendes i genudbud efter dramatisk fyring af KMD: "Det er klart, at vi har tænkt en del over, hvordan vi kan undgå at havne i samme situation"

ATP forlanger mere end 100 millioner kroner i erstatning fra KMD

Nyt it-system fra Netcompany har voldt store problemer for Udbetaling Danmark: Antallet af klagesager steget med 74 procent

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S