Virksomhederne står på spring for at fingre i danske it-kandidater: "Der er virkelig stort pres på - mange får tilbudt job, før de er færdige"

Virksomhederne kæmper om de unge it-kyndiges gunst. IT-Universitetet er en af kamppladserne, hvor bejleriet finder sted. Her ser rektor Martin Zachariasen en stigende interesse fra virksomhederne side, der er hurtige til at lægge billet ind hos de studerende.

Artikel top billede

(Foto: IT-Universitetet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få ITU-rektorens vurdering af virksomhedernes flirt med de studerende
  • Hvilke uddannelser, der er mest efterspurgt på ITU
  • Hvor mange af universitets studerende, der får job efter endt uddannelse
511
2:45 min
De unge mennesker med it-tække er en attraktiv vare for virksomhederne, der i stigende grad har brug for flere hænder på tastaturerne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S