Salesforces topchef stopper efter to år på posten

Efter at have fungeret som co-CEO i to år stopper Keith Block på posten hos Salesforce. Fremover skal selskabet igen nøjes med en enkelt topchef.

Artikel top billede

Efter to år med to ligestillede CEO's stopper den ene af duoen i forbindelse med selskabets seneste regnskab.

Det er den seneste tilkomende af de to, keith Block, der ikke længere fortsætter som CEO.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Dermed er Marc Benioff nu eneste mand i toppen af Salesforce.

"Det har været den største fornøjelse at lede teamet med Marc, der har mere end firedoblet Salesforce fra en omsætning på fire milliarder dollars, da jeg sluttede mig til i 2013 til over 17 milliarder dollar sidste år," siger den afgående CEO.

Læs også: Salesforce-boss advarer mod at lade designerne og projekttankegang dominere: "Hvorfor i alverden vil du behandle dine kunder som et projektforløb, som du derefter lukker ned?"

Block forlader dog ikke selskabet helt. Han fortsætter i en konsulent-rolle og kommer til fortsat at arbejde tæt sammen med virksomheden.

"At stå side om side med Marc har været fantastisk og jeg er evigt taknemmelig for vores venskab og stolt af den kurs virksomheden er på," lød det fra Keith Block.

Dansk udskiftning

Bare to dage tidligere sagde den nordiske chef for Salesforce også farvel til selskabet.

Danske Michael Zink valgte at forlade virksomheden ved udgangen af april.

Michael Zink sad på den nordiske toppost i bare halvandet år.

Læs mere her: Danske Michael Zink stopper som nordisk topchef for Salesforce

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen