Salesforces topchef stopper efter to år på posten

Efter at have fungeret som co-CEO i to år stopper Keith Block på posten hos Salesforce. Fremover skal selskabet igen nøjes med en enkelt topchef.

Artikel top billede

Efter to år med to ligestillede CEO's stopper den ene af duoen i forbindelse med selskabets seneste regnskab.

Det er den seneste tilkomende af de to, keith Block, der ikke længere fortsætter som CEO.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Dermed er Marc Benioff nu eneste mand i toppen af Salesforce.

"Det har været den største fornøjelse at lede teamet med Marc, der har mere end firedoblet Salesforce fra en omsætning på fire milliarder dollars, da jeg sluttede mig til i 2013 til over 17 milliarder dollar sidste år," siger den afgående CEO.

Læs også: Salesforce-boss advarer mod at lade designerne og projekttankegang dominere: "Hvorfor i alverden vil du behandle dine kunder som et projektforløb, som du derefter lukker ned?"

Block forlader dog ikke selskabet helt. Han fortsætter i en konsulent-rolle og kommer til fortsat at arbejde tæt sammen med virksomheden.

"At stå side om side med Marc har været fantastisk og jeg er evigt taknemmelig for vores venskab og stolt af den kurs virksomheden er på," lød det fra Keith Block.

Dansk udskiftning

Bare to dage tidligere sagde den nordiske chef for Salesforce også farvel til selskabet.

Danske Michael Zink valgte at forlade virksomheden ved udgangen af april.

Michael Zink sad på den nordiske toppost i bare halvandet år.

Læs mere her: Danske Michael Zink stopper som nordisk topchef for Salesforce

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S