Gratis til Premium-abonnenter: Læs hele Computerworlds store tema-magasin om kampen om it-talenterne 2020

Regeringen er klar med flere initiativer for at sikre, at danske virksomheder i fremtiden kan ansætte de kvalificerede it-medarbejdere, som de har brug for. Det fortæller uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) i et stort interview i dette temamagasin fra Computerworld. Læs magasinet online her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om regeringens plan for at få mange flere unge til at tage en it-uddannelse
  • Netcompanys André Rogaczewski er en af initiativtagerne til Teknologipagten - i dette temamagasin gør vi status på projektet efter to år
  • Læs historien om it-driftsleder Henrik Friis der blev fyret efter 20 år i samme firma
296
1:30 min
Regeringen er klar med flere initiativer for at sikre, at danske virksomheder i fremtiden kan ansætte de kvalificerede it-medarbejdere, de har brug for.

Det fortæller uddannelses- og forskningsminister, Ane Halsboe-Jørgensen (S) i et stort interview i dette temamagasin fra Computerworld.

Men spørgsmålet er, om det er nok?

Netcompanys André Rogaczewski er en af initiativtagerne til Teknologipagten - i dette temamagasin gør André Rogaczewski status på projektet efter to års levetid.

Det er blot nogle af artiklerne i Computerworlds 52 siders tema-magasin om kampen om it-talenterne, som du kan læse herunder som Premium-abonnent.

I magasinet kan du blandt andet læse om:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S