Artikel top billede

De ti ansatte her i TDC's hovedkvarter på Teglholmen i København, der blevet sendt hjem i karantæne. Foto: TDC (Foto: TDC)

Frygt for corona-smitte får TDC til at hjemsende 10 medarbejdere

Det danske teleselskab har hjemsendt medarbejdere, som har været i kontakt med folk, som muligvis er smittet med coronavirus.

Den danske telegigant TDC har hjemsendt 10 ansatte i to uger, fordi de har været i kontakt med personer, som muligvis er smittet med coronavirus.

Det skriver Ekstra Bladet.

TDC oplyser til Ekstra Bladet, at det er to ansatte hos en af TDC’s samarbejdspartnere, der under en forretningsrejse til Danmark har været i kontakt med ti ansatte i TDC’s hovedkvarter i København.

De to ansatte hos samarbejdspartneren deler normalt arbejdsplads med en person i deres hjemland, som i øjeblikket er smittet med coronavirus.

”Der er ikke nogen indikationer på, at de to pågældende har været i kontakt med den smittede kollega i deres hjemland. De har været i kontakt med dansk læge og har ingen symptomer på at være smittet, siger Louise Münter, kommunikationsdirektør hos TDC til Ekstra Bladet.

TDC er ikke den eneste danske virksomhed, der har hjemsendt folk på grund af en potentiel smitterisiko. Hos både A.P. Møller-Mærsk og Danfoss har man ifølge nyhedsbureauet Ritzau taget lignende foranstaltninger.

Læs også: Coronavirus kan få store konsekvenser for Apple: Sådan kan virussen ende med at forsinke den næste iPhone




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere