HP Danmark har solgt 40.000 flere pc'er i 2019 end året før: "2019 har været et fantastisk år for os"

Interview: HP Incs danske forretning havde vind i sejlene i 2019. Samtidig med at det global pc-marked oplevede en sjælden vækst, formåede selskabets danske afdeling at tage en større bid end tidligere. "Vi har truffet de rigtige valg," fortæller Peter Møller Kristensen, dansk landechef for HP Inc.

Artikel top billede

Peter Møller Kristensen, administerende direktør i HP Inc. Danmark. (Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i HP Incs danske forretning
  • Hvor store markedsandele selskabet tog i 2019
  • Hvorfor det globale pc-salg steg sidste år
1.146
5:45 min
"2019 har været et fantastisk år for os. Vi er vækstet i markedsandele i Danmark på alle områder."

Sådan lyder det fra HP's danske chef, Peter Møller Kristensen, der er godt tilfreds med selskabets resultater for 2019.

Han har bestredet posten i lidt under halvandet år, og derfor er 2019 det første fulde kalenderår, han kan skue tilbage på som ansvarlig for den danske operation.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos