Seriepremiere: Den vilde robot- og AI-serie Westworld rykker uden for

Mennesker og maskiner kæmper videre udenfor parken i sæson 3 af den ambitiøse og komplekse serie.

Artikel top billede

Traditionelt har Johnny Cash siddet på titlen som The Man in Black.

Men efter den ambitiøse Sci-Fi-serie Westworld fik premiere på HBO i 2016, har den afdøde sanger delt titlen med Ed Harris, der rider dyster og sammenbidt rundt i verdens mest avancerede forlystelsespark. Hvilket ikke er helt uden risiko, da de stadig mere selvbevidste og våbenglade værtsandroider insisterer på at være med til at bestemme, hvor skabet skal stå.

Harris er også del af holdet, når serien vender tilbage med sæson tre den 16. marts på HBO Nordic, i øvrigt sammen med andre gamle kendinge. Blandt andet Evan Rachel Wood som Dolores, Thandie Newton (Maeve), Jeffrey Wright (Bernard) og Luke Hemsworth (Stubbs) m.m.

Med er også Aaron Paul – primært kendt som Jesse i Breaking Bad – i en helt ny rolle, når handlingen rykkes til en futuristisk udgave af den virkelige verden udenfor parken.

Strid mellem robotter

I sæson tre står kampen ikke blot mellem mennesker og hævntørstige androids, men også maskinerne imellem.

Eksempelvis kan man af traileren se, at Maeve får til opgave at slå Dolores ihjel (eller hvad man nu skal kalde det, når en robot deaktiveres endegyldigt).

Medskaber og showrunner Jonathan Nolan har bemærket, at sæson tre er inspireret af en idé om, at dystopia kan tage sig utroligt smukt ud, for ”selv om verden er rådden, kan den stadig være pæn,” som han udtrykker det.

Traileren til sæson tre ser unægtelig også ud til at leve op til den imponerende produktionsmæssige kvalitet fra de to første sæsoner. Men handlingen er efter alt at dømme stadig temmelig kompleks.

Så man gør formentlig klogt i at se eller læse et recap eller to, hvis man vil gøre sig forhåbninger om at kunne følge med; afslutningen af sæson to fik i hvert fald mangt en fan til at klø sig i hovedet og spørge, hvad pokker der egentlig lige skete dér..

Har man ikke allerede set traileren, så ligger den lige her.

Fakta: Westworld – sæson 3. Premiere: 16. marts. HBO Nordic.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS