Facebook-datacenter i Odense skal levere varme til 12.000 fynboer

Overskudsvarme fra Facebooks datacenter i Odense vil inden for nogle måneder blive anvendt til at varme tusindvis af fynske husstande op.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Om nogle måneder vil lunt kølevand fra Facebooks nye datacenter i Odense begynde at strømme ud i radiatorerne i fynske husstande.

Ifølge Fyens Stiftstidende bliver det muligt, fordi Fjernvarme Fyen for tiden investerer mere end en kvart milliard kroner i at bygge en stor varmecentral.

Vandet fra datacenteret bliver nemlig ikke varmet nok op af overskudsvarmen fra serverne til at det kan sendes direkte ud i byen.

Derfor er der brug for varmepumper, der kan varme det lune vand yderligere op til de påkrævede 70 grader.

Ifølge avisen vil de første 6.900 fynske husstande begynde at modtage det varme vand om et par måneder.

Senere vil yderligere følge.

“Den aftale, vi har med Facebook, går på lige knap 7.000 husstande, og vi har en fælles forståelse med Facebook om at se på, om det er muligt at udnytte yderligere varme. Da vi kan se, at vi udnytter vores nuværende varmepumpeanlæg fuldt ud med den aftale, vi har nu, vil vi gerne udvide centralen. Så kan vi være klar, hvis der kommer mere varme fra Facebook,” siger udviklingschef Kim Winther fra Fjernvarme Fyn til avisen.

Computerworld var i efteråret på besøg i det dengang splinternye datacenter.

Du kan tage med inden for i centeret her: Tag med inden for: Så vild er Facebooks nye datacenter i Odense til 6,5 milliarder kroner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job