Tidligere TDC-chef tiltræder nyt job 4. maj: "Jeg er stadigvæk super spændt på at begynde"

Nu har Telia offentliggjort Allison Kirkbys første arbejdsdag: "Jeg er stadigvæk super spændt på at begynde hos Telia," lyder det fra hende.

Artikel top billede

4. maj har den tidligere TDC topchef Alison Kirkby første arbejdsdag i sit nye job som administrerende direktør for Telia, meddeler selskabet.

Allison Kirkby blev ansat som ny Telia-topchef i oktober, men det er først nu, at datoen for hendes første arbejdsdag er blevet kendt.

”Jeg er stadigvæk super spændt på at begynde hos Telia. Min første prioritet bliver at lære mit nye team i Telia at kende, så vi i fællesskab kan forme og skabe et Telia, som medarbejderne, kunderne og aktionærerne kan være stolte af,” lyder det fra hende.

Læs også: Derfor bliver Allison Kirkby en parentes i TDC's historie

Telia hentede hende dengang - til stor overraskelse for mange - fra en tilsvarende stilling hos TDC, hvor hun blot havde været ansat i 11 måneder.

Fra Telia lød det dengang, at Allison Kirky havde alle de kvaliteter, som har stået på selskabets kravliste i forbindelse med rekrutteringen af den nye topchef.

”Allison Kirkbys solide erfaringer fra vores branche, hendes beviste lederskabsevner og hendes evner til at skabe værdi for aktionærerne vil være uundværelig for Telia, og bestyrelsen ser frem til at arbejde sammen med hende,” oplyser i Telias bestyrelsesformand Lars-Johan Jarnheimer i en meddelelse.

TDC meddelte i sidste måned, at selskabet har ansat den tidligere B&O- og Telia-topchef Henrik Clausen, som Allison Kirkbys afløser.

Læs også: TDC-formand har ledt med lys og lygte efter ny topchef: Derfor er Henrik Clausen den rette til jobbet (han er for eksempel dansk)

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S