TDC-formand har ledt med lys og lygte efter ny topchef: Derfor er Henrik Clausen den rette til jobbet (han er for eksempel dansk)

Interview: TDC's formand Bert Nordberg er overbevist om, at den rette person er fundet til at stå i spidsen af TDC som ny topchef. Henrik Clausen har den rigtige erfaring fra telekom-industrien, og så er han dansker, hvilket er en stor fordel, lyder det fra formanden.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • TDC-formanden om den nye topchef
  • Hvilken erfaring kommer Henrik Clausen med
  • Hvad bliver den nye direktørs største opgave
620
3:15 min
Henrik Clausen er netop blevet udpeget som topchef for Danmarks største teleselskab, TDC.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job