FBI tager nye midler i brug mod hackere: Vil "brænde" de cyberkriminelles infrastruktur ned

Truslen fra cyberkriminelle er tiltagende og antallet af ransomware-angreb stiger. Derfor har de amerikanske myndigheder og FBI givet sig i kast med nye metoder for at ødelægge de kriminelles infrastrukur.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

For at forhindre it-kriminelle i at udføre deres ødelæggende arbejde, er de amerikanske myndigheder i færd med at "brænde deres infrastruktur ned," og fratage dem deres værktøjer.

Det fortalte FBI-direktør Christopher Wray ved en cybersikkerheds-konference ved Boston College.

Det skriver mediet Fifth Domain.

Selv usofistikerede cyberkriminelle har nu evnerne til at paralysere hele hospitaler, virksomheder og politistationer, fortalte direktøren.

Læs også: Hackere har allerede tjent millioner på ISS-ransomware: Sådan bruger hackerne Ryuk-malwaren

Den omskiftelige trussel fra de it-kriminelle har tvunget myndighederne til at være kreative og angribe 'the dark web', hvor mange ulovligheder finder sted, og andre værktøjer, som hackere kan udnytte.

"Virkeligheden er nu, at vi er langt fra den tid, hvor vi kunne bekæmpe truslerne en ad gangen. At fange en kriminel af gangen. Vi er nødt til at finde måder, hvorpå vi kan takle sikkerhedstruslen som en helhed," sagde Christopher Wray.

Alene i USA er der sket en stigning i ransomware-angreb fra 2018 til 2019 på 40 procent, fortalte Joseph BonaVolonta, chef for FBI's kontor i Boston ved konferencen.

Læs også: Myndigheder advarer: Hackere kan nemt lure med på din baby-monitor

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo