FBI tager nye midler i brug mod hackere: Vil "brænde" de cyberkriminelles infrastruktur ned

Truslen fra cyberkriminelle er tiltagende og antallet af ransomware-angreb stiger. Derfor har de amerikanske myndigheder og FBI givet sig i kast med nye metoder for at ødelægge de kriminelles infrastrukur.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

For at forhindre it-kriminelle i at udføre deres ødelæggende arbejde, er de amerikanske myndigheder i færd med at "brænde deres infrastruktur ned," og fratage dem deres værktøjer.

Det fortalte FBI-direktør Christopher Wray ved en cybersikkerheds-konference ved Boston College.

Det skriver mediet Fifth Domain.

Selv usofistikerede cyberkriminelle har nu evnerne til at paralysere hele hospitaler, virksomheder og politistationer, fortalte direktøren.

Læs også: Hackere har allerede tjent millioner på ISS-ransomware: Sådan bruger hackerne Ryuk-malwaren

Den omskiftelige trussel fra de it-kriminelle har tvunget myndighederne til at være kreative og angribe 'the dark web', hvor mange ulovligheder finder sted, og andre værktøjer, som hackere kan udnytte.

"Virkeligheden er nu, at vi er langt fra den tid, hvor vi kunne bekæmpe truslerne en ad gangen. At fange en kriminel af gangen. Vi er nødt til at finde måder, hvorpå vi kan takle sikkerhedstruslen som en helhed," sagde Christopher Wray.

Alene i USA er der sket en stigning i ransomware-angreb fra 2018 til 2019 på 40 procent, fortalte Joseph BonaVolonta, chef for FBI's kontor i Boston ved konferencen.

Læs også: Myndigheder advarer: Hackere kan nemt lure med på din baby-monitor

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS