FBI tager nye midler i brug mod hackere: Vil "brænde" de cyberkriminelles infrastruktur ned

Truslen fra cyberkriminelle er tiltagende og antallet af ransomware-angreb stiger. Derfor har de amerikanske myndigheder og FBI givet sig i kast med nye metoder for at ødelægge de kriminelles infrastrukur.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

For at forhindre it-kriminelle i at udføre deres ødelæggende arbejde, er de amerikanske myndigheder i færd med at "brænde deres infrastruktur ned," og fratage dem deres værktøjer.

Det fortalte FBI-direktør Christopher Wray ved en cybersikkerheds-konference ved Boston College.

Det skriver mediet Fifth Domain.

Selv usofistikerede cyberkriminelle har nu evnerne til at paralysere hele hospitaler, virksomheder og politistationer, fortalte direktøren.

Læs også: Hackere har allerede tjent millioner på ISS-ransomware: Sådan bruger hackerne Ryuk-malwaren

Den omskiftelige trussel fra de it-kriminelle har tvunget myndighederne til at være kreative og angribe 'the dark web', hvor mange ulovligheder finder sted, og andre værktøjer, som hackere kan udnytte.

"Virkeligheden er nu, at vi er langt fra den tid, hvor vi kunne bekæmpe truslerne en ad gangen. At fange en kriminel af gangen. Vi er nødt til at finde måder, hvorpå vi kan takle sikkerhedstruslen som en helhed," sagde Christopher Wray.

Alene i USA er der sket en stigning i ransomware-angreb fra 2018 til 2019 på 40 procent, fortalte Joseph BonaVolonta, chef for FBI's kontor i Boston ved konferencen.

Læs også: Myndigheder advarer: Hackere kan nemt lure med på din baby-monitor

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S