Artikel top billede

Hackere har allerede tjent millioner på ISS-ransomware: Sådan bruger hackerne Ryuk-malwaren

I mere end et år har Ryuk-ransomwaren allerede indkasseret millioner af kroner til hackere verden over, der er sluppet afsted med at afpresse virksomheder som ISS i Europa. Her er, hvad vi ved om den destruktive malware.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor der er grund til at frygte Ryuk-angrebet der har ramt ISS
  • Hvordan hackerne bruger Ryuk-malware
717
3:45 min
I mere end to uger har ISS ikke haft adgang til selskabets interne it-systemer, fordi et ransomware-angreb fortsat hærger den danske kæmpevirksomhed.

Det viser en indberetning til Datatilsynet, som DR er i besiddelse af. Her fremgår det, at det Ryuk-ransomwaren, der har ramt selskabet og dets mere end 500.000 medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Her er ransomwaren, der har ramt mægtige ISS: Hackere har fået adgang til 65.000 ansattes data

Allerede i slutningen af december sidste år advarede Center for Cybersikkerhed mod malwaren, der har kostet flere virksomheder millioner af kroner.

Ifølge Forsvarets cyberenhed har Ryuk-ransomwaren allerede været brugt i flere målrettede angreb mod særligt

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

IBM opretter ny konsulentenhed med fokus på Microsoft-teknologi: Samler 33.000 Microsoft-eksperter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk