EU-udspil kan sætte ekstra pres på Huawei: Men selskabet ryster ikke på hånden

EU-landene skal til at forhandle om nye sikkerhedsstandarder for det kommende 5G-net. Her er meget på spil for kinesiske Huawei, der kan risikere at blive kørt ud på et sidespor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Over de kommende måneder vil EU-landene forhandle nye sikkerhedsstandarder for det kommende 5G-net.

Det vil få stor betydning for den generelle telebranche og især for kinesiske Huawei, der er verdens største netværksproducent.

Det skriver Børsen.

"Hele telesektoren har hænderne på kogepladen lige nu, og har brug for en melding om, hvor sikkerhedsniveauet skal lægges", siger teleanalytiker Torben Rune til mediet.

I januar måned fremlagde Margrethe Vestager og EU-kommissionen en værktøjskasse af anbefalinger, der skulle redegøre for risikoniveauet ved valg af udbyder.

Det kan du læse mere om her: Huawei kan ånde lettet op: EU vil ikke udelukke selskabets 5G-teknologi

Forslagene, der blev fremlagt, er dog ikke forpligtende, men skal ses som anbefalinger.

Udspillet lægger op til, at EU-lande gerne må forbyde "højrisiko-selskaber" for at levere og drive kernen i 5G-netværket, altså de mest vitale dele af nettet.

Senest 30. april skal EU-medlemslandene begynde at indføre anbefalingerne, og dernæst vil EU-kommissionen gøre status 30. juni.

Huawei er selvsikre

Ifølge anbefalingerne må EU-landede godt benytte højrisiko-selskaber som leverandør til 5G-nettet, hvis det er til de mere perifære dele og ikke selve kernen.

Men fra Huawei er der ikke tvivl om, at EU-landene, der er i stand til selv at vælge, vil stole på selskabet og tillade Huawei bygge dele af 5G-kernen .

"Det er vigtigt at give operatørerne have frihed til selv at vælge, og de kommer til at vurdere hvilken leverandør, der vil skabe mest forretningsværdi," fortalte Abraham Liu, Huaweis Chief Representative i EU.

I sidste ende vil det være op til de enkelte lande at bestemme hvilken leverandør, der vælges.

For nyligt inviterede Storbritannien det kinesiske selskab til at hjælpe med udbygenen af detnye netværk - dog ikke på kernedelen, der indeholder de mest følsomme elementer.

To af Europas størtste økonomier, Tyskland og Frankrig, har endnu ikke taget stilling til, hvorvidt de vil have Huawei med i opførelsen af det kommende netværk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job