EU-udspil kan sætte ekstra pres på Huawei: Men selskabet ryster ikke på hånden

EU-landene skal til at forhandle om nye sikkerhedsstandarder for det kommende 5G-net. Her er meget på spil for kinesiske Huawei, der kan risikere at blive kørt ud på et sidespor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Over de kommende måneder vil EU-landene forhandle nye sikkerhedsstandarder for det kommende 5G-net.

Det vil få stor betydning for den generelle telebranche og især for kinesiske Huawei, der er verdens største netværksproducent.

Det skriver Børsen.

"Hele telesektoren har hænderne på kogepladen lige nu, og har brug for en melding om, hvor sikkerhedsniveauet skal lægges", siger teleanalytiker Torben Rune til mediet.

I januar måned fremlagde Margrethe Vestager og EU-kommissionen en værktøjskasse af anbefalinger, der skulle redegøre for risikoniveauet ved valg af udbyder.

Det kan du læse mere om her: Huawei kan ånde lettet op: EU vil ikke udelukke selskabets 5G-teknologi

Forslagene, der blev fremlagt, er dog ikke forpligtende, men skal ses som anbefalinger.

Udspillet lægger op til, at EU-lande gerne må forbyde "højrisiko-selskaber" for at levere og drive kernen i 5G-netværket, altså de mest vitale dele af nettet.

Senest 30. april skal EU-medlemslandene begynde at indføre anbefalingerne, og dernæst vil EU-kommissionen gøre status 30. juni.

Huawei er selvsikre

Ifølge anbefalingerne må EU-landede godt benytte højrisiko-selskaber som leverandør til 5G-nettet, hvis det er til de mere perifære dele og ikke selve kernen.

Men fra Huawei er der ikke tvivl om, at EU-landene, der er i stand til selv at vælge, vil stole på selskabet og tillade Huawei bygge dele af 5G-kernen .

"Det er vigtigt at give operatørerne have frihed til selv at vælge, og de kommer til at vurdere hvilken leverandør, der vil skabe mest forretningsværdi," fortalte Abraham Liu, Huaweis Chief Representative i EU.

I sidste ende vil det være op til de enkelte lande at bestemme hvilken leverandør, der vælges.

For nyligt inviterede Storbritannien det kinesiske selskab til at hjælpe med udbygenen af detnye netværk - dog ikke på kernedelen, der indeholder de mest følsomme elementer.

To af Europas størtste økonomier, Tyskland og Frankrig, har endnu ikke taget stilling til, hvorvidt de vil have Huawei med i opførelsen af det kommende netværk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S