Europæiske elnet-systemer hacket: Hackere har fundet vej ind i administrative systemer

Den europæiske sammenslutning er elnet-operatører, der herhjemme tæller Energinet, er blevet hacket.

Artikel top billede

Den europæiske organisation for elnet-operatører, Entso-E, er blevet hacket.

I en kortfattet meddelelse oplyser Entso-E, at organisationen ‘har fundet beviser på en succesfuld cyber-indtrængen i vores administrative netværk.’

Du finder hele meddelelsen her.

Organisationen Entso-E - det står for ‘The European Network of Transmission System Operators for Electricity’ - koordinerer de europæiske el-markeder.

42 store el-operatører fra 35 lande i Europa er medlem af organisationen, der har hovedkontor i Bruxelles.

El-operatørerne er de selskaber, der i de enkelte lande har til opgave at fordele strømmen, hvilket herhjemme er Energinet.

Organisationen meddeler, at den allerede har udført en risiko-analyse og iværksat en beredskabsplan, der sigter mod at minimere risikoen for og konsekvenserne af eventuelt opfølgende hackerangreb.

“Det er vigtigt at understrege, at Entso-E’s kontor-netværk [der er ramt, red] ikke er forbundet med nogle af de operationelle TSO-systemer [‘transmission system operator, red],” lyder det fra organisationen.

“Vores TSO-medlemmer er blevet informateret, og vi fortsætter med at monitorere og vurdere situationen,” hedder det.

Overfor it-sikkehedsmediet Cyberscoop afviser Entso-E at komme med flere oplysninger om hackerangrebet.

Ifølge mediet er en hel række af organisationens medlemmer nu i gang med at undersøge konsekvenserne af hackerangrebet.

Det gælder både finske Fingrid, svenske Kraftnät og norske Stattnet. Indtil videre er der dog intet, der tyder på, at det er tilfældet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland