Europæiske elnet-systemer hacket: Hackere har fundet vej ind i administrative systemer

Den europæiske sammenslutning er elnet-operatører, der herhjemme tæller Energinet, er blevet hacket.

Artikel top billede

Den europæiske organisation for elnet-operatører, Entso-E, er blevet hacket.

I en kortfattet meddelelse oplyser Entso-E, at organisationen ‘har fundet beviser på en succesfuld cyber-indtrængen i vores administrative netværk.’

Du finder hele meddelelsen her.

Organisationen Entso-E - det står for ‘The European Network of Transmission System Operators for Electricity’ - koordinerer de europæiske el-markeder.

42 store el-operatører fra 35 lande i Europa er medlem af organisationen, der har hovedkontor i Bruxelles.

El-operatørerne er de selskaber, der i de enkelte lande har til opgave at fordele strømmen, hvilket herhjemme er Energinet.

Organisationen meddeler, at den allerede har udført en risiko-analyse og iværksat en beredskabsplan, der sigter mod at minimere risikoen for og konsekvenserne af eventuelt opfølgende hackerangreb.

“Det er vigtigt at understrege, at Entso-E’s kontor-netværk [der er ramt, red] ikke er forbundet med nogle af de operationelle TSO-systemer [‘transmission system operator, red],” lyder det fra organisationen.

“Vores TSO-medlemmer er blevet informateret, og vi fortsætter med at monitorere og vurdere situationen,” hedder det.

Overfor it-sikkehedsmediet Cyberscoop afviser Entso-E at komme med flere oplysninger om hackerangrebet.

Ifølge mediet er en hel række af organisationens medlemmer nu i gang med at undersøge konsekvenserne af hackerangrebet.

Det gælder både finske Fingrid, svenske Kraftnät og norske Stattnet. Indtil videre er der dog intet, der tyder på, at det er tilfældet.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura