USA's forbud mod Huawei udskydes igen: Handel kan fortsætte til 15. maj

USA's handesministerium har forlænget den licens, der gør amerikanske virksomheder i stand til at handle med Huawei. Forbuddet træder nu i kraft fra 15. maj.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

USA forlænger den licens, der gør amerikanske virksomheder i stand til at handle med Huawei.

Handelslicensen, der er blevet givet ad flere omgange, kommer nu til at række til 15. maj 2020, hvilket er halvanden måned længere end den senste udmelding.

Det skriver Reuters.

Kinesiske Huawei blev sortlistet af den amerikanske regering tilbage i maj 2019 af hensyn til den nationale sikkerhed. USA frygter nemlig at selskabet er i stand til at udnytte dets teknologi til at spionere.

Her fik de amerikanske selskabet 90 dage, inden at handlen med Huawei ville blive afbrudt. Forbuddet blev derefter forlænget af flere omgang.

Læs også: Stribevis af amerikanske virksomheder får igen grønt lys til at handle med Huawei

Forlængelsen giver Huawei mulighed for at købe amerikanskproducerede produkter i en rum tid mere. Selskabet har blandt andet været storkunde hos chip-fabrikanten Qualcomm, der bidrager med essentielle komponenter til selskabets smartphones.

I maj måned besluttede Donald Trump ved et præsidentielt dekret, at ingen teleoperatører i USA må benytte teknologi eller produkter til at drive netværk, der udgør en sikkerhedsrisiko.

Samtidig forsøger den amerikanske regering at overbevise de vestlige, allierede lande til at udelukke Huawei fra fremtidens 5G-netværk.

Læs også: EU modstår amerikansk 5G-pres for totalt forbud mod Huawei: Hvert enkelt medlemsland må selv bestemme

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen