KMD og BEC sender tusindvis af ansatte hjem: Medarbejdere opfordres til at blive hjemme

Interview: Den danske it-mastodont KMD og bankcentralen BEC sender størstedelen af selskabernes ansatte hjem. "Hvis medarbejderne har en påkrævet rolle i forhold til at opretholde den kritiske drift, så kan man blive kaldt på arbejde," lyder det fra KMD, der opretholder den samfundskritiske drift.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor mange medarbejdere BEC og KMD sender hjem
  • Bliv klogere på hvordan selskaberne organiserer sig i de kommende uger
  • Lær mere om konsekvenserne af de restriktive regler
  • Tjek også hvordan Oracle Danmark håndterer situationen
652
3:30 min
Flere af landets største it-virksomheder tager nu konsekvensen af statsminister Mette Frederiksens opfordringer til, at danskere - der ikke varetager samfundskritiske roller - i videst muligt omfang bliver hjemme i de næste 14 dage.

Derfor sender bankcentralen BEC nu medarbejdere hjem i hobetal, mens KMD opfordrer størstedelen af sine ansatte til at blive hjemme.

Det fortæller de to virksomheder til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Softwareudvikler til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S