KMD og BEC sender tusindvis af ansatte hjem: Medarbejdere opfordres til at blive hjemme

Interview: Den danske it-mastodont KMD og bankcentralen BEC sender størstedelen af selskabernes ansatte hjem. "Hvis medarbejderne har en påkrævet rolle i forhold til at opretholde den kritiske drift, så kan man blive kaldt på arbejde," lyder det fra KMD, der opretholder den samfundskritiske drift.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor mange medarbejdere BEC og KMD sender hjem
  • Bliv klogere på hvordan selskaberne organiserer sig i de kommende uger
  • Lær mere om konsekvenserne af de restriktive regler
  • Tjek også hvordan Oracle Danmark håndterer situationen
652
3:30 min
Flere af landets største it-virksomheder tager nu konsekvensen af statsminister Mette Frederiksens opfordringer til, at danskere - der ikke varetager samfundskritiske roller - i videst muligt omfang bliver hjemme i de næste 14 dage.

Derfor sender bankcentralen BEC nu medarbejdere hjem i hobetal, mens KMD opfordrer størstedelen af sine ansatte til at blive hjemme.

Det fortæller de to virksomheder til Computerworld.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job