Telenor og Telia går i gang med fuld udrulning af 5G i Danmark om et år: Nu skal 3G udfases

Telenor og Telia vil påbegynde opgraderingen af deres fælles mobilnetværk i Danmark til 5G om et år. Her vil selskaberne samtidig begynde at udfase 3G.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

Telenor og Telia vil i Danmark gå i gang med at opgradere deres fælles mobil-netværk, TT-netværket, til 5G om et år, hvor selskaberne samtidig vil indlede den gradvise udfasning af 3G-teknologi.

“Moderniseringen påbegyndes i april 2021 og vil ske gradvist derefter over en længere periode,” lyder det fra Telenor og Telia.

TT-netværket har godt 4.300 antenne-positioner og er dermed det største mobilnetværk i Danmark.

TDC er allerede godt i gang med at opgradere sit netværk til 5G i samarbejde med Ericsson, der har overtaget rollen som udstyrs-leverandør fra kinesiske Huawei.

Det kan du læse mere om her: Ericssons danske topchef begejstret for TDC's Huawei-folk: "De er fantastiske medarbejdere" - her er status på Ericssons store TDC-projekt

Telia og Telenor meddeler, at de med den planlagte dato i 2021 ‘følger samme teknologi-udvikling som flere andre lande.’

Her udfases ‘den ældre 3G-mobilteknologi gradvist for i stedet at øge kapaciteten på de nyere 4G- og 5G-mobilnetværk,” oplyser selskaberne.

“Når 3G-netværket gradvist udfases, kanaliseres den efterhånden begrænsede 3G-trafik over på 4G- og 5G-netværket,” lyder det.

Læs også:

Telenor og Telia går i luften med 5G-netværk i Danmark: Her er de første master

Telenor og Telia bygger fælles dansk 5G-netværk i samarbejde med Nokia

Energistyrelsen åbner for knald-billige 5G-tilladelser i Danmark: Vil udstede forsøgs-tilladelser til 600 kroner om året

Her er vinderne af licens-auktionen over Danmarks første 5G-supernet

Annonce

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job