Omfattende krav fik Cloudeon til at droppe DR-udbud til millioner: "Vi ville super gerne have budt"

Interview: Cloudeon har droppet DR's cloud-udbud. Særligt tre punkter var medvirkende til, at selskabet trak sig. "Jeg kunne ikke lade være med at trække på smilebåndet, da jeg læste i Computerworld, at DR ikke havde fået nogle tilbud, der levede op til kravene. Det var præcis det her, vi havde gættet på ville blive udfaldet af udbuddet," lyder det.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvorfor Cloudeon ikke ville lægge billet på DR's cloud-udbud
  • Bliv klogere på de tre nøglepunkter, som afholder Cloudeon fra at byde ind
  • Find ud af hvorfor Cloudeons medstifter ikke var overrasket over at læse, at ingen tilbudsgivere kunne leve op til DR's konditionsmæssige krav
  • Læs også om DR's smarte incitamentsprogram, som belønner cloud-leverandøren økonomisk for at skaffe besparelser til DR
823
4:15 min
DR modtog ikke et eneste brugbart tilbud på det cloud-udbud til en værdi af 20 millioner kroner, som selskabet sendte på gaden i begyndelsen af februar.

Det skrev Computerworld om fornylig her: Ingen leverandører interesserede i million-udbud fra DR: Har ikke modtaget et eneste tilbud på cloud-ordre

Cloudeon er en af de virksomheder, som længe overvejede at lægge billet ind på cloud-kontrakten.

Men selskabet valgte i sidste ende ikke at gøre det, fordi der var for mange vilkår i kontrakten, som ville være problematiske for Clouedon at honorere.

"Jeg kunne ikke lade være med at trække på smilebåndet, da jeg læste i Computerworld, at DR ikke havde fået nogle tilbud, der levede op til kravene. Det var præcis det, vi havde gættet på, ville blive udfaldet af det her udbud," siger Søren Dandanell Nielsen, medstifter og chief business development officer hos Cloudeon, til Computerworld.

Han forklarer til Computerworld, at særligt tre punkter var afgørende for, at Cloudeon valgte ikke at gå videre med udbuddet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura