Martin Thorborg om krisen: “Jeg har planlagt min økonomi efter det her”

Iværksætter og Dinero-direktør Martin Thorborg er rustet økonomisk til at gennemgå den fjerde store krise i sin karriere.

Artikel top billede

Martin Thorborg er klar til at gennemleve den fjerde større, økonomiske krise i sin karriere, fortæller han til Berlingske.

Han besluttede for tre år siden at sælge næsten alle sine aktier i forventningen om, at før eller siden ville komme en boble.

I dag er en stor del af hans formue baseret på kontanter, som han har stående i banken til negative renter. Han erkender, at det har kostet ham ‘frygteligt mange penge’ i tabte gevinster og negative renter.

Men sådan er det blevet, efter at han flere gange har tabt meget store summer på kriserne - ikke mindst dotcom-boblen og i finanskrisen i 2008.

Den veltalende Thorborg fortæller til avisen, at han i dotcom-krisen i 2000 den ene dag overvejede, om han skulle købe en båd, der var stor nok til, at der kunne lande en helikopter på den, og den næste dag glædede sig over, at der var fulgt en robåd med, da han købte sit hus.

Det gentog sig i 2008.

“Jeg tabte endegyldigt troen på, at folk kan have bedre forstand på at handle aktier, end en abe kan kaste med dartpile mod en dartskive. Og siden 2008 er jeg kun blevet bestyrket i, at alle de mennesker, der kalder sig aktiehandlere, analytikere og alt muligt andet, de er en gang spåkoner og kaffegrumskiggende mennesker, som basically ikke aner, hvad de laver. Og det har jeg ikke lyst til at deltage i,” siger han.

Læs også:

Midt i corona-krisen: Det er præcis 20 år siden, at dotcom-boblen brast: Står vi over for en ny nedtur?

Martin Thorborg sender alle Dinero-medarbejdere hjem: "Hvorfor skal de overhovedet møde op på kontoret og tage en unødig chance?"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura