Martin Thorborg om krisen: “Jeg har planlagt min økonomi efter det her”

Iværksætter og Dinero-direktør Martin Thorborg er rustet økonomisk til at gennemgå den fjerde store krise i sin karriere.

Artikel top billede

Martin Thorborg er klar til at gennemleve den fjerde større, økonomiske krise i sin karriere, fortæller han til Berlingske.

Han besluttede for tre år siden at sælge næsten alle sine aktier i forventningen om, at før eller siden ville komme en boble.

I dag er en stor del af hans formue baseret på kontanter, som han har stående i banken til negative renter. Han erkender, at det har kostet ham ‘frygteligt mange penge’ i tabte gevinster og negative renter.

Men sådan er det blevet, efter at han flere gange har tabt meget store summer på kriserne - ikke mindst dotcom-boblen og i finanskrisen i 2008.

Den veltalende Thorborg fortæller til avisen, at han i dotcom-krisen i 2000 den ene dag overvejede, om han skulle købe en båd, der var stor nok til, at der kunne lande en helikopter på den, og den næste dag glædede sig over, at der var fulgt en robåd med, da han købte sit hus.

Det gentog sig i 2008.

“Jeg tabte endegyldigt troen på, at folk kan have bedre forstand på at handle aktier, end en abe kan kaste med dartpile mod en dartskive. Og siden 2008 er jeg kun blevet bestyrket i, at alle de mennesker, der kalder sig aktiehandlere, analytikere og alt muligt andet, de er en gang spåkoner og kaffegrumskiggende mennesker, som basically ikke aner, hvad de laver. Og det har jeg ikke lyst til at deltage i,” siger han.

Læs også:

Midt i corona-krisen: Det er præcis 20 år siden, at dotcom-boblen brast: Står vi over for en ny nedtur?

Martin Thorborg sender alle Dinero-medarbejdere hjem: "Hvorfor skal de overhovedet møde op på kontoret og tage en unødig chance?"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet