Corona-virus får Datatilsynet til at forlænge svarfrister: "Vi udviser en grad af forståelse, hvis man har problemer med at leve op til tidsfristerne"

I kølvandet på coronavirussen er Datatilsynet nu klar til at acceptere længere svartider, fordi virksomheder og organisationer har sendt deres medarbejdere hjem i stor stil.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Datatilsynet har valgt at acceptere længere svartider
  • Hvad det betyder for virksomheder og offentlige organisationer
573
3 min
I løbet af de seneste fem dage har offentlige organisationer og private virksomheder over hele landet arbejdet på højtryk for at sende medarbejderne hjem.

Det har skabt nye problemer for mange virksomheder, der nu skal arbejde hjemmefra, mens skoler og daginstitutioner også holder lukket.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sæt dit præg på netværksteknologi – bliv en del af vores team i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job