Corona-virus får Datatilsynet til at forlænge svarfrister: "Vi udviser en grad af forståelse, hvis man har problemer med at leve op til tidsfristerne"

I kølvandet på coronavirussen er Datatilsynet nu klar til at acceptere længere svartider, fordi virksomheder og organisationer har sendt deres medarbejdere hjem i stor stil.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Datatilsynet har valgt at acceptere længere svartider
  • Hvad det betyder for virksomheder og offentlige organisationer
573
3 min
I løbet af de seneste fem dage har offentlige organisationer og private virksomheder over hele landet arbejdet på højtryk for at sende medarbejderne hjem.

Det har skabt nye problemer for mange virksomheder, der nu skal arbejde hjemmefra, mens skoler og daginstitutioner også holder lukket.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job