Corona-virus får Datatilsynet til at forlænge svarfrister: "Vi udviser en grad af forståelse, hvis man har problemer med at leve op til tidsfristerne"

I kølvandet på coronavirussen er Datatilsynet nu klar til at acceptere længere svartider, fordi virksomheder og organisationer har sendt deres medarbejdere hjem i stor stil.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Datatilsynet har valgt at acceptere længere svartider
  • Hvad det betyder for virksomheder og offentlige organisationer
573
3 min
I løbet af de seneste fem dage har offentlige organisationer og private virksomheder over hele landet arbejdet på højtryk for at sende medarbejderne hjem.

Det har skabt nye problemer for mange virksomheder, der nu skal arbejde hjemmefra, mens skoler og daginstitutioner også holder lukket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job