Kazaa-firma i kødet på musikindustrien

Firmaet bag den fildelingsteknologi, som blandt andre Kazaa anvender, sagsøger den amerikanske pladeindustris brancheforening for at bryde patenter i kampen mod pirateri. Den amerikanske musikbranche er dermed involveret i et nyt juridisk slagsmål, selvom rollerne denne gang er byttet om.

Den amerikanske musikindustri er så forhippet på at gøre livet surt for pirater, at den bruger den samme teknologi som fildelerne. Og det må den ikke, hvis det står til Altnet, der blandt andet står bag den peer-to-peer-teknologi (P2P), der bruges på Kazaa.

Altnet har derfor indstævnet RIAA, som er den amerikanske pladebranches forening, samt Overpeer og Media Sentry, der sælger antipirat-software.

Altnet mener, at de to firmaer på foranledning af RIAA simpelthen oversvømmer fildelingsnetværk med falske filer, såkaldte spoof-filer.

Hvis en bruger ønsker at downloade et bestemt nummer, risikerer hun derfor at få en fupfil, der er skadet eller falsk.

Bryder patent

Altnet holder på, at den metode, som Media Sentry og Overpeer bruger til at matche deres spoofs med brugernes downloads, bryder det patent, som udviklerfirmaet Kinetech har på at identificere filer i fildelingsnetværk.

Den teknologi licenserer Kinetech udelukkende til Altnet og Altnets moderfirma, Brilliant Digital Entertainment.

Søgsmålet er det seneste skridt i Altnets kampagne for at få musikbranchen væk fra at bruge firmaets teknologi.

Siden november har Altnet forsøgt at komme i dialog med musikindustrien, men er blevet mødt med lukkede døre. Altnet har sendt utallige breve til pladeselskaberne, hvor Altnet beder om at man holder sig fra at bruge fildelingsteknologi i kampen mod pirateriet.

Tidligere sager

Det er ikke første gang, at Altnet er oppe at toppes med RIAA.

Altnet har været i dialog med flere af de store selskaber i forbindelse med at skabe legale distributionskanaler og licenser til musik gennem fildelingsnetværk. Men der har ikke været den store interesse.

Selskabets direktør, Kevin Bermeister, mener, at selskaberne nærmest står kartelagtigt sammen, når det handler om at holde Altnets fuldt lovlige teknologi væk fra det lovlige musikmarked.

Overpeer har som det eneste selsab reageret på stævningen. Firmaet "benægter beskyldningerne på det kraftigste, og finder dem fuldstændigt og aldeles grundløse".




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis