Det danske dataforbrug eksploderer

Corona-krisen får dataforbruget i Danmark til at gå amok. Det melder landets fire største teleselskaber.

Artikel top billede

Dataforbruget i Danmark eksploderer i disse dage som følge af et stigende antal danskere har flyttet arbejdspladsen fra kontoret til hjemmet.

En rundringning foretaget af Ekstra Bladet viser, at datatrafikken i Danmark i løbet af de seneste dage er øget med helt op til 30 procent.

"Trafikken flytter fra virksomhederne og hjem til folk privat, hvor man generelt bruger mere data, end man gør på arbejdet. Så selvom faldet i dataforbruget på arbejdspladserne og stigningen i forbruget derhjemme procentuelt er nogenlunde det samme hos os, så stiger den samlede trafik, fordi der i gennemsnit bruges mere data derhjemme," siger Mads Houe, pressechef hos Telia, til avisen.

Udover Telia har Ekstra Bladet også haft fat i TDC, mobilselskabet 3 og Telenor.

Teleselskaberne fortæller enstemmigt, at de oplever, at trafikken stiger, men også at kapaciteten på netværkene kan justeres behov, og netværkene derfor sagtens kan klare presset.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Voldsomme tal hos TDC: Der sendes 15 millioner flere sms'er end normalt

TDC meddeler blandt andet, at der i peak-perioden onsdag og torsdag er sendt 45 millioner sms'er, hvilket er 15 millioner over normalen.

Og torsdag registrerede TDC's YouSee-streamingplatform ligeledes en stigning i antallet af brugere på mere end 100 procent i forhold til dagen før.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S