Det danske dataforbrug eksploderer

Corona-krisen får dataforbruget i Danmark til at gå amok. Det melder landets fire største teleselskaber.

Artikel top billede

Dataforbruget i Danmark eksploderer i disse dage som følge af et stigende antal danskere har flyttet arbejdspladsen fra kontoret til hjemmet.

En rundringning foretaget af Ekstra Bladet viser, at datatrafikken i Danmark i løbet af de seneste dage er øget med helt op til 30 procent.

"Trafikken flytter fra virksomhederne og hjem til folk privat, hvor man generelt bruger mere data, end man gør på arbejdet. Så selvom faldet i dataforbruget på arbejdspladserne og stigningen i forbruget derhjemme procentuelt er nogenlunde det samme hos os, så stiger den samlede trafik, fordi der i gennemsnit bruges mere data derhjemme," siger Mads Houe, pressechef hos Telia, til avisen.

Udover Telia har Ekstra Bladet også haft fat i TDC, mobilselskabet 3 og Telenor.

Teleselskaberne fortæller enstemmigt, at de oplever, at trafikken stiger, men også at kapaciteten på netværkene kan justeres behov, og netværkene derfor sagtens kan klare presset.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Voldsomme tal hos TDC: Der sendes 15 millioner flere sms'er end normalt

TDC meddeler blandt andet, at der i peak-perioden onsdag og torsdag er sendt 45 millioner sms'er, hvilket er 15 millioner over normalen.

Og torsdag registrerede TDC's YouSee-streamingplatform ligeledes en stigning i antallet af brugere på mere end 100 procent i forhold til dagen før.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect