Det danske dataforbrug eksploderer

Corona-krisen får dataforbruget i Danmark til at gå amok. Det melder landets fire største teleselskaber.

Artikel top billede

Dataforbruget i Danmark eksploderer i disse dage som følge af et stigende antal danskere har flyttet arbejdspladsen fra kontoret til hjemmet.

En rundringning foretaget af Ekstra Bladet viser, at datatrafikken i Danmark i løbet af de seneste dage er øget med helt op til 30 procent.

"Trafikken flytter fra virksomhederne og hjem til folk privat, hvor man generelt bruger mere data, end man gør på arbejdet. Så selvom faldet i dataforbruget på arbejdspladserne og stigningen i forbruget derhjemme procentuelt er nogenlunde det samme hos os, så stiger den samlede trafik, fordi der i gennemsnit bruges mere data derhjemme," siger Mads Houe, pressechef hos Telia, til avisen.

Udover Telia har Ekstra Bladet også haft fat i TDC, mobilselskabet 3 og Telenor.

Teleselskaberne fortæller enstemmigt, at de oplever, at trafikken stiger, men også at kapaciteten på netværkene kan justeres behov, og netværkene derfor sagtens kan klare presset.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Voldsomme tal hos TDC: Der sendes 15 millioner flere sms'er end normalt

TDC meddeler blandt andet, at der i peak-perioden onsdag og torsdag er sendt 45 millioner sms'er, hvilket er 15 millioner over normalen.

Og torsdag registrerede TDC's YouSee-streamingplatform ligeledes en stigning i antallet af brugere på mere end 100 procent i forhold til dagen før.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S