Det danske dataforbrug eksploderer

Corona-krisen får dataforbruget i Danmark til at gå amok. Det melder landets fire største teleselskaber.

Artikel top billede

Dataforbruget i Danmark eksploderer i disse dage som følge af et stigende antal danskere har flyttet arbejdspladsen fra kontoret til hjemmet.

En rundringning foretaget af Ekstra Bladet viser, at datatrafikken i Danmark i løbet af de seneste dage er øget med helt op til 30 procent.

"Trafikken flytter fra virksomhederne og hjem til folk privat, hvor man generelt bruger mere data, end man gør på arbejdet. Så selvom faldet i dataforbruget på arbejdspladserne og stigningen i forbruget derhjemme procentuelt er nogenlunde det samme hos os, så stiger den samlede trafik, fordi der i gennemsnit bruges mere data derhjemme," siger Mads Houe, pressechef hos Telia, til avisen.

Udover Telia har Ekstra Bladet også haft fat i TDC, mobilselskabet 3 og Telenor.

Teleselskaberne fortæller enstemmigt, at de oplever, at trafikken stiger, men også at kapaciteten på netværkene kan justeres behov, og netværkene derfor sagtens kan klare presset.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Voldsomme tal hos TDC: Der sendes 15 millioner flere sms'er end normalt

TDC meddeler blandt andet, at der i peak-perioden onsdag og torsdag er sendt 45 millioner sms'er, hvilket er 15 millioner over normalen.

Og torsdag registrerede TDC's YouSee-streamingplatform ligeledes en stigning i antallet af brugere på mere end 100 procent i forhold til dagen før.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse