Det danske mobilselskab Mobylife konkurs - køber sprunget fra i sidste øjeblik

Det danske mobil-reparationsselskab Mobylife går konkurs efter længere tids problemer.

Artikel top billede

Kapitalfonden Catacap har indgivet konkursbegæring på mobilreparatøren Mobylife, som kapitalfonden ejer, skriver Finans.

Mobylife har omkring 250 medarbejdere i Skandinavien, heraf omkring 70 i Danmark, og har gennem flere år været i problemer.

Nu har Catacap fået nok.

Ledende partner i kapitalfonden, Vilhelm Hahn-Petersen, skriver i en mail til avisen, at han er ‘ærgerlig’ over, at Mobylife går nedenom og hjem.

“Der er fortsat perspektiver i selskabet og dygtige medarbejdere. Det er også derfor, at vi har bakket betydeligt op om selskabet og over flere omgange hjulpet finansielt. Med det scenarie, vi ser ind i lige nu, kan vi dog ikke forsvare at gøre det længere,” skriver han til avisen.

Mobylife har tidligere været i problemer og stoppede i 2018 således med at betale renter på et stort obligationslån og bønfaldte kreditorerne om at slå en streg over 88 procent af gælden.

Det kan du læse mere om her: Dansk mobilselskab trues af tårnhøj gæld: Risikerer at dreje nøglen om.

Vilhelm Hahn-Petersen meddeler om konkursen til ITWatch, at selskabet længe har været udfordret af det, som han kalder for de ‘uautoriserede reparations-forretninger,’ der er dukket op mange steder.

Samtidig er flere af de store teleselskaber begyndt at sende deres reparationer til Polen og andre steder, fortæller han,

Han fortæller, at selskabet for en måneds tid siden fandt en køber til Mobylife. Men denne køber sprang fra i sidste øjeblik.

“De [køberne, red] har ført en meget intensiv due diligence-proces, og vi skulle have underskrevet og afsluttet aftalen i mandags. Fredag sent om eftermiddagen meddeler de os, at de ikke er i stand til at gennemføre købet alligevel på grund af usikkerheden, der er i markedet i øjeblikket,” siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Sydjylland

    Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S