Det danske mobilselskab Mobylife konkurs - køber sprunget fra i sidste øjeblik

Det danske mobil-reparationsselskab Mobylife går konkurs efter længere tids problemer.

Artikel top billede

Kapitalfonden Catacap har indgivet konkursbegæring på mobilreparatøren Mobylife, som kapitalfonden ejer, skriver Finans.

Mobylife har omkring 250 medarbejdere i Skandinavien, heraf omkring 70 i Danmark, og har gennem flere år været i problemer.

Nu har Catacap fået nok.

Ledende partner i kapitalfonden, Vilhelm Hahn-Petersen, skriver i en mail til avisen, at han er ‘ærgerlig’ over, at Mobylife går nedenom og hjem.

“Der er fortsat perspektiver i selskabet og dygtige medarbejdere. Det er også derfor, at vi har bakket betydeligt op om selskabet og over flere omgange hjulpet finansielt. Med det scenarie, vi ser ind i lige nu, kan vi dog ikke forsvare at gøre det længere,” skriver han til avisen.

Mobylife har tidligere været i problemer og stoppede i 2018 således med at betale renter på et stort obligationslån og bønfaldte kreditorerne om at slå en streg over 88 procent af gælden.

Det kan du læse mere om her: Dansk mobilselskab trues af tårnhøj gæld: Risikerer at dreje nøglen om.

Vilhelm Hahn-Petersen meddeler om konkursen til ITWatch, at selskabet længe har været udfordret af det, som han kalder for de ‘uautoriserede reparations-forretninger,’ der er dukket op mange steder.

Samtidig er flere af de store teleselskaber begyndt at sende deres reparationer til Polen og andre steder, fortæller han,

Han fortæller, at selskabet for en måneds tid siden fandt en køber til Mobylife. Men denne køber sprang fra i sidste øjeblik.

“De [køberne, red] har ført en meget intensiv due diligence-proces, og vi skulle have underskrevet og afsluttet aftalen i mandags. Fredag sent om eftermiddagen meddeler de os, at de ikke er i stand til at gennemføre købet alligevel på grund af usikkerheden, der er i markedet i øjeblikket,” siger han.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Aller Media A/S

Junior Salesforce Administrator & Application Consultant

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice