Det danske mobilselskab Mobylife konkurs - køber sprunget fra i sidste øjeblik

Det danske mobil-reparationsselskab Mobylife går konkurs efter længere tids problemer.

Artikel top billede

Kapitalfonden Catacap har indgivet konkursbegæring på mobilreparatøren Mobylife, som kapitalfonden ejer, skriver Finans.

Mobylife har omkring 250 medarbejdere i Skandinavien, heraf omkring 70 i Danmark, og har gennem flere år været i problemer.

Nu har Catacap fået nok.

Ledende partner i kapitalfonden, Vilhelm Hahn-Petersen, skriver i en mail til avisen, at han er ‘ærgerlig’ over, at Mobylife går nedenom og hjem.

“Der er fortsat perspektiver i selskabet og dygtige medarbejdere. Det er også derfor, at vi har bakket betydeligt op om selskabet og over flere omgange hjulpet finansielt. Med det scenarie, vi ser ind i lige nu, kan vi dog ikke forsvare at gøre det længere,” skriver han til avisen.

Mobylife har tidligere været i problemer og stoppede i 2018 således med at betale renter på et stort obligationslån og bønfaldte kreditorerne om at slå en streg over 88 procent af gælden.

Det kan du læse mere om her: Dansk mobilselskab trues af tårnhøj gæld: Risikerer at dreje nøglen om.

Vilhelm Hahn-Petersen meddeler om konkursen til ITWatch, at selskabet længe har været udfordret af det, som han kalder for de ‘uautoriserede reparations-forretninger,’ der er dukket op mange steder.

Samtidig er flere af de store teleselskaber begyndt at sende deres reparationer til Polen og andre steder, fortæller han,

Han fortæller, at selskabet for en måneds tid siden fandt en køber til Mobylife. Men denne køber sprang fra i sidste øjeblik.

“De [køberne, red] har ført en meget intensiv due diligence-proces, og vi skulle have underskrevet og afsluttet aftalen i mandags. Fredag sent om eftermiddagen meddeler de os, at de ikke er i stand til at gennemføre købet alligevel på grund af usikkerheden, der er i markedet i øjeblikket,” siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job