Elon Musk overrasker: Tesla Model Y er ude før tid

Corona-krisen afholder ikke klodens førende el-bilproducent fra at sende sin nye model på markedet før tid.

Artikel top billede

(Foto: tesla PR)

Den verserende corona-krise afholder ikke it-entreprenøren Elon Musks bilselskab fra at sende en ny model på vejene. Og modellen slippes endda løs tidligere end forventet.

Således kan de første af selskabets nye Model Y, en mere prisvenlig SUV-alternativ til Model X, trille ud til de første købere af bilen.

Det skriver teknologimediet Ars Technica.

Model Y blev offentliggjort i 2019, og stod dengang til at debutere i anden halvdel af 2020 – en deadline som nu skydes omkring et halvt år frem.

Bag den fremskudte lancering er sandsynligvis, at Model Y deler mange komponenter og produktionsfaciliteter med selskabets populære Model 3, mener mediet.

Tesla Model Y kommer i første ombæring til Danmark i enten Performance eller Long Range versionerne, som skulle være gode for en rækkevidde på omkring 500 kilometer på en opladning.

Long Range modellen debuterer i sit hjemland til 52.990 amerikanske dollar eller i en Performance-version til 60.990 dollar.

Se også: Ugen i tech: Spritny Tesla udkommer før tid: Her er det første billede / Dysons nyeste opfindelse er multi-lampen, der holder i 60 år / Eve Spectrum er skarp og fire gange kvikkere end almindelige skærme

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S