Elon Musk overrasker: Tesla Model Y er ude før tid

Corona-krisen afholder ikke klodens førende el-bilproducent fra at sende sin nye model på markedet før tid.

Artikel top billede

(Foto: tesla PR)

Den verserende corona-krise afholder ikke it-entreprenøren Elon Musks bilselskab fra at sende en ny model på vejene. Og modellen slippes endda løs tidligere end forventet.

Således kan de første af selskabets nye Model Y, en mere prisvenlig SUV-alternativ til Model X, trille ud til de første købere af bilen.

Det skriver teknologimediet Ars Technica.

Model Y blev offentliggjort i 2019, og stod dengang til at debutere i anden halvdel af 2020 – en deadline som nu skydes omkring et halvt år frem.

Bag den fremskudte lancering er sandsynligvis, at Model Y deler mange komponenter og produktionsfaciliteter med selskabets populære Model 3, mener mediet.

Tesla Model Y kommer i første ombæring til Danmark i enten Performance eller Long Range versionerne, som skulle være gode for en rækkevidde på omkring 500 kilometer på en opladning.

Long Range modellen debuterer i sit hjemland til 52.990 amerikanske dollar eller i en Performance-version til 60.990 dollar.

Se også: Ugen i tech: Spritny Tesla udkommer før tid: Her er det første billede / Dysons nyeste opfindelse er multi-lampen, der holder i 60 år / Eve Spectrum er skarp og fire gange kvikkere end almindelige skærme

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job