Danske teleselskaber hjælper med at hente udenlandsdanskere hjem under corona-krisen

Danske mobilselskaber har hjulpet Udenrigsministeriet med at hjælpe danskere, der er strandet i udlandet, hjem under corona-krisen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

De danske teleselskaber kan se, hvilket land deres kunder befinder sig i, og netop den information er blevet brugt til at hjælpe Udenrigsministeriet med at få kontakt til udenlandsdanskerne under corona-krisen.

Teleselskaberne får informationer om kunderne lokalitet ved at se, hvilket netværk kundernes sim-kort er registreret på.

Og den information er flere gange blevet benyttet til at målrette sms’er til relevante danskere under corona-krisen.

Det skriver Version2.

"Vi sendte de første sms’er afsted den 4. marts til de af vores kunder, som befandt sig i Italien, og vi har også sendt specifikt til kunder i Kina, Sydkorea og Østrig i løbet af de seneste uger. Og senest blev vi fredag og igen lørdag bedt om at kontakte alle kunder i udlandet," siger mobilselskabet 3's netværksdirektør, Kim Christensen, til mediet.

Over for Version2 gør advokat Catrine Søndergaard Byrne, fra advokatfirmaet Labora Legal, der har speciale i GDPR det klart, at teleselskabernes tracking af de danske sim-kort i udlandet ikke er i strid med GDPR så længe, oplysningerne ikke deles med politiet.

Læs også: Det danske dataforbrug eksploderer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S