YouTube sænker video-kvaliteten i hele Europa

Google vælger nu at følge Netflix og sænker kvaliteten på Youtube-videoer for at tage en del af presset på internettrafikken i Europa under den verserende corona-virus.

Artikel top billede

Tidligere på ugen droppede Netflix muligheden for, at brugerne kunne streame serier i HD.

Nu følger YouTube efter og sænker kvaliteten på videoer i Europa.

Begge tiltag kommer efter ønsker fra EU om ikke at overbelaste internettet mens millioner af europæere arbejder hjemmefra.

Det skriver Reuters.

Alphabet, der er selskabet bag både YouTube og Google, tog beslutningen om at sænke kvaliteten efter, at koncernens topchef Sundar Pichai havde talt med EU-kommissær Thierry Breton.

"Vi har forpligtet os til midlertidig at skifte al trafikken i EU til standard kvalitet," lyder det fra selskabet bag Youtube i en meddelelse.

Indtil videre bliver den nye videokvalitet standard-indstilling de kommende 30 dage og inkluderer også Storbritannien, der ellers som bekendt har forladt EU-samarbejdet.

Lande på tværs af EU har set en voldsom stgning i dataforbruget efter udbruddet af Corona-virus i Europa. Også herhjemme er internettrafikken steget voldsomt.

Læs også: Det europæiske internet kan ikke følge med: Nu skruer Netflix ned for kvaliteten

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S