YouTube sænker video-kvaliteten i hele Europa

Google vælger nu at følge Netflix og sænker kvaliteten på Youtube-videoer for at tage en del af presset på internettrafikken i Europa under den verserende corona-virus.

Artikel top billede

Tidligere på ugen droppede Netflix muligheden for, at brugerne kunne streame serier i HD.

Nu følger YouTube efter og sænker kvaliteten på videoer i Europa.

Begge tiltag kommer efter ønsker fra EU om ikke at overbelaste internettet mens millioner af europæere arbejder hjemmefra.

Det skriver Reuters.

Alphabet, der er selskabet bag både YouTube og Google, tog beslutningen om at sænke kvaliteten efter, at koncernens topchef Sundar Pichai havde talt med EU-kommissær Thierry Breton.

"Vi har forpligtet os til midlertidig at skifte al trafikken i EU til standard kvalitet," lyder det fra selskabet bag Youtube i en meddelelse.

Indtil videre bliver den nye videokvalitet standard-indstilling de kommende 30 dage og inkluderer også Storbritannien, der ellers som bekendt har forladt EU-samarbejdet.

Lande på tværs af EU har set en voldsom stgning i dataforbruget efter udbruddet af Corona-virus i Europa. Også herhjemme er internettrafikken steget voldsomt.

Læs også: Det europæiske internet kan ikke følge med: Nu skruer Netflix ned for kvaliteten

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job