Alibaba-grundlægger donerer 500.000 ansigtsmasker til Danmark

Et fly med et større parti ansigtsmasker og andet udstyr er netop landet i Københavns Lufthavn. Udstyret er en donation fra Alibaba-stifteren Jack Ma.

Artikel top billede

Her ses Jack Ma på scenen til sin 55 års fødselsdag, som fandt ved et kæmpeshow på et stadion med plads til 80.000 mennesker.

Grundlæggeren af den kinesiske internetgigant Alibaba, Jack Ma, har valgt at donere 500.000 ansigtsmasker til Danmark.

Det oplyser Michael Bremerskov Jensen, der er fagchef for international handel hos Dansk Erhverv i et indlæg på Linkedin.

”Der er for kort tid siden landet et fragtfly i Kastrup fra Kina med et endog meget stort parti masker, testudstyr og beskyttelsesdragter til sundhedspersonale i Danmark,” skriver han på Linkedin.

Udover de 500.000 ansigtsmasker skulle donationen også indeholde 50.000 testinstrumenter og 5.000 beskyttelsesdragter.

Donationen kommer fra Jack Mas personlige velgørendhedsorganisation Jack Ma Foundation, og ifølge Michael Bremerskov Jensen er det Dansk Erhverv, der har formidlet kontakt mellem den kinesiske mangemilliardær og Lægemiddelstyrelsen.

Netop Lægemiddelstyrelsen advarede søndag om, at der på de danske hospitaler kunne opstå en mangel på ansigtsmasker ogs andre værnemidler.

”Vi håber, at donationen hurtigst muligt kommer ud, hvor der er mest brug for det i Danmark,” skriver Michael Bremerskov Jensen på LinkedIn.

Ifølge amerikanske magasin Forbes er Jack Ma den rigeste person i Kina, og magasinet anslår, at han er god for 37,6 milliarder dollar, hvilket med den aktuelle dollarkurs svarer til 260,8 milliarder kroner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S