Skal du have mere fart på dit internet? Så undgå at bruge mikroovn: Se nemme tricks til hurtigere internetforbindelse derhjemme

Millioner af mennesker går i disse uger på internettet hjemmefra, og det skaber pres på de private routere og forbindelser. Men du kan selv gøre noget for at få mere knald på forbindelsen.

Artikel top billede

I disse uger går millioner af mennesker på internettet hjemmefra på grund af Covid-19, og det skaber et nyt pres på de hjemlige routere, der for alvor skal levere varen.

Fra hele verden hører vi om, at online-trafikken stiger markant i takt med, at folk kobler på derhjemmefra.

Oplever du, at det hjemlige internet hakker lidt i det, så findes der forskellige lavpraktiske tricks, som du kan ty til.

Sådan lyder det ifølge BBC fra britiske Ofcom, der har samlet en stribe af de gode råd til at sikre stabilt internet hjemmefra.

Helt basalt anbefaler Ofcom, at man for eksempel downloader de film, som man vil se, på forhånd, fremfor at streame dem samtidig med, at andre i husstanden forsøger at komme igennem på et videocall eller ser en anden film.

I den mere kuriøse ende peger Ofcom på, at mikrobølge-ovne også kan reducere Wi-Fi-signalet, når de kører.

Derfor bør man undgå at anvende sin mikrobølge-ovn samtidig med, at der er belastning på Wi-Fi-routeren - hvis man altså vil undgå udfald.

Organisationen anbefaler desuden, at man placerer sin internet-routere så langt væk som muligt fra enheder, der kan forstyrre signalet.

De tæller eksempelvis trådløse telefoner, baby-monitorer, halogen-lamper, højttalere, fjernsyn og lys-dæmpere.

Samtidig bør man overveje systematisk at koble internet-opkoblede enheder fra Wi-Fi, når man ikke anvender dem.

Dette skyldes, at smartphones, tablet-computere og lignende ofte downloader og kører på internettet ‘i baggrunden’ - selv når de ikke anvendes direkte.

Andre anbefalinger:

- Routeren bør placeres højt - eksempelvis på væggen eller på en hylde og ikke på gulvet.

- Overvej at slå video-delen fra, når du holder møde eller lignende. Lyd optager væsentligt minde båndbredde end video.

- Overvej at holde møder på ukurrante tidspunkter - for eksempel 09:10 fremfor 09:00 eller 09:30, da de fleste andre også går i gang på lige klokkeslet.

- Brug kabel frem for trådløst internet.

Læs også:

Sony skruer ned for download-kvalitet i PlayStation: Forvent forsinkelser og kø

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect