Danske Queue-it solgt til kapitalfond: Lægger trecifret millionbeløb på bordet for 75 procent af selskabet

Opdateret torsdag 07:10 Kapitalfonden Gro Capital overtager 75 procent af den danske it-succes Queue-it fra de tre stiftere, Niels Henrik Sodemann, Camilla Ley Valentin og Martin Pronk.

Artikel top billede

Niels Henrik Sodemann, Camilla Ley Valentin, Martin Pronk (Foto: Queue-it)

Kapitalfonden Gro Capital overtager den fremadstormende danske it-succes, Queue-it.

Ifølge Børsen lægger Gro Capital et ‘mindre trecifret millionbeløb’ på bordet for at overtage 75 procent af selskabet.

Queue-itstår bag et kø-system til websites, der kan sikre, at de ikke crasher, når de udsættes for pres.

Systemet er blevet anvendt af blandt andre Nemlig.com under corona-krisen, der har fået brugerne til at strømme til sitet i en grad, som Nemlig.com ikke ville kunne holde til.

Queue-it har kunder i både Europa, USA og Asien. Selskabet blev grundlagt i 2010 af Niels Henrik Sodemann, Camilla Ley Valentin og Martin Pronk og har i dag omkring 85 medarbejdere fordelt på København, Minneapolis i USA og Sydney i Australien.

Queue-it meddeler til Computerworld, at de tre stiftere med salget trækker sig helt ud ad ejerkredsen, da de 75 procent af aktierne udgør deres samlede ejerandel.

Selskabets omsætning er i gennemsnit steget med 40 procent om året i de seneste fire år, meddeler det.

"Gennem hele Queue-its rejse har vi været målsatte på at bevise, at det i den grad er muligt at vækste et dansk selskab. Så det var også vigtigt for os i vores evaluering af mulige investerings-partnere," siger CEO Niels Henrik Sodemann med henvisning til valget af danske GRO Capital.

"Vi er meget lykkelige over, at vi er i stand til at indgå partnerskab med sådan en stærk, lokal fond for at sætte skub i den fremtidige vækst," siger han.

“Formålet har ikke været at sælge, men lige siden vi stiftede selskabet i 2010, har vi arbejdet med en teori om, at vi gerne vil tage selskabet til næste niveau. Og derfor indledte vi en struktureret salgsproces,” siger Niels Henrik Sodemann til Børsen.

Gro Capital meddeler til Computerworld, at selskabets med sin investering sigter efter at sætte yderligere skub i Queue-its produkt-innovation, udvikling af partnernetværket, forøgelse af salg og marketing samt udvide selskabets markedsposition på ikke mindst det store amerikanske marked samt i Europa og Asien.

Opdateret torsdag klokken 07:10 på baggrund af udsendt pressemeddelelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job