Danske Queue-it solgt til kapitalfond: Lægger trecifret millionbeløb på bordet for 75 procent af selskabet

Opdateret torsdag 07:10 Kapitalfonden Gro Capital overtager 75 procent af den danske it-succes Queue-it fra de tre stiftere, Niels Henrik Sodemann, Camilla Ley Valentin og Martin Pronk.

Artikel top billede

Niels Henrik Sodemann, Camilla Ley Valentin, Martin Pronk (Foto: Queue-it)

Kapitalfonden Gro Capital overtager den fremadstormende danske it-succes, Queue-it.

Ifølge Børsen lægger Gro Capital et ‘mindre trecifret millionbeløb’ på bordet for at overtage 75 procent af selskabet.

Queue-itstår bag et kø-system til websites, der kan sikre, at de ikke crasher, når de udsættes for pres.

Systemet er blevet anvendt af blandt andre Nemlig.com under corona-krisen, der har fået brugerne til at strømme til sitet i en grad, som Nemlig.com ikke ville kunne holde til.

Queue-it har kunder i både Europa, USA og Asien. Selskabet blev grundlagt i 2010 af Niels Henrik Sodemann, Camilla Ley Valentin og Martin Pronk og har i dag omkring 85 medarbejdere fordelt på København, Minneapolis i USA og Sydney i Australien.

Queue-it meddeler til Computerworld, at de tre stiftere med salget trækker sig helt ud ad ejerkredsen, da de 75 procent af aktierne udgør deres samlede ejerandel.

Selskabets omsætning er i gennemsnit steget med 40 procent om året i de seneste fire år, meddeler det.

"Gennem hele Queue-its rejse har vi været målsatte på at bevise, at det i den grad er muligt at vækste et dansk selskab. Så det var også vigtigt for os i vores evaluering af mulige investerings-partnere," siger CEO Niels Henrik Sodemann med henvisning til valget af danske GRO Capital.

"Vi er meget lykkelige over, at vi er i stand til at indgå partnerskab med sådan en stærk, lokal fond for at sætte skub i den fremtidige vækst," siger han.

“Formålet har ikke været at sælge, men lige siden vi stiftede selskabet i 2010, har vi arbejdet med en teori om, at vi gerne vil tage selskabet til næste niveau. Og derfor indledte vi en struktureret salgsproces,” siger Niels Henrik Sodemann til Børsen.

Gro Capital meddeler til Computerworld, at selskabets med sin investering sigter efter at sætte yderligere skub i Queue-its produkt-innovation, udvikling af partnernetværket, forøgelse af salg og marketing samt udvide selskabets markedsposition på ikke mindst det store amerikanske marked samt i Europa og Asien.

Opdateret torsdag klokken 07:10 på baggrund af udsendt pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura