Sikkerhedseksperter fra hele verden går sammen i kampen mod corona-svindel

Mere end 400 it-sikkerhedseksperter fra hele verden går sammen i et fælles forsøg på ramme hackere, der udnytter corona-krisen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Macau Photo Agency on Unsplash)

Hundredevis af internationalt anerkendte it-sikkerhedseksperter går sammen i et stort netværk, der alene har til formål at bekæmpe hackere, der udnytter corona-krisen til lyssky formål.

Det sker i den nyetablerede it-sikkerhedssammenslutning Covid-19 CTI League (CTI står for ‘cyber threat intelligence’), der indledningsvist har deltagere fra 40 lande.

Med i gruppen er blandt andet fremtrædende it-sikkerhedsfolk fra store selskaber som Amazon og Microsoft.

Til Reuters siger en af idemændene, Marc Rogers, at gruppens top-prioritet vil være at samarbejde om at bekæmpe hackere, der går efter sygehuse og andre organisationer, der spiller en aktiv rolle i behandlingen af virus-ramte.

Desuden vil sammenslutningen gå efter hackere, der forsøger at ramme kommunikations-netværk og tjenester, der er vigtige for folk, der arbejder hjemmefra.

Lidt længere nede på skalaen finder vi phishing, der er eksploderet, siden corona-krisen brød ud.

Læs også:

Sikkerhedsekspert vil straffe hackere, der udnytter corona-krisen: "Vi vil finde jer og sørge for, at I bliver straffet"

Center for Cybersikkerhed frygter hackerangreb fra andre stater midt i corona-krisen: "Vi skal hurtigst muligt tilbage til normal drift"

Annonce

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Statens IT

Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S