Sikkerhedseksperter fra hele verden går sammen i kampen mod corona-svindel

Mere end 400 it-sikkerhedseksperter fra hele verden går sammen i et fælles forsøg på ramme hackere, der udnytter corona-krisen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Macau Photo Agency on Unsplash)

Hundredevis af internationalt anerkendte it-sikkerhedseksperter går sammen i et stort netværk, der alene har til formål at bekæmpe hackere, der udnytter corona-krisen til lyssky formål.

Det sker i den nyetablerede it-sikkerhedssammenslutning Covid-19 CTI League (CTI står for ‘cyber threat intelligence’), der indledningsvist har deltagere fra 40 lande.

Med i gruppen er blandt andet fremtrædende it-sikkerhedsfolk fra store selskaber som Amazon og Microsoft.

Til Reuters siger en af idemændene, Marc Rogers, at gruppens top-prioritet vil være at samarbejde om at bekæmpe hackere, der går efter sygehuse og andre organisationer, der spiller en aktiv rolle i behandlingen af virus-ramte.

Desuden vil sammenslutningen gå efter hackere, der forsøger at ramme kommunikations-netværk og tjenester, der er vigtige for folk, der arbejder hjemmefra.

Lidt længere nede på skalaen finder vi phishing, der er eksploderet, siden corona-krisen brød ud.

Læs også:

Sikkerhedsekspert vil straffe hackere, der udnytter corona-krisen: "Vi vil finde jer og sørge for, at I bliver straffet"

Center for Cybersikkerhed frygter hackerangreb fra andre stater midt i corona-krisen: "Vi skal hurtigst muligt tilbage til normal drift"

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S