Microsoft dropper sine månedlige Windows-opdateringer

Microsoft dropper indtil videre sine månedlige opdateringer af Windows for at give system-administratorerne arbejdsro under corona-krisen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Om godt en måned er det slut med de månedlige opdateringer af Windows, som du ellers har modtaget i fast cyklus i flere år.

Til maj stopper Microsoft nemlig med at udsende de månedlige opdateringer til Windows, der ikke har noget af gøre med it-sikkerhedsmæssige hensyn.

Disse opdateringer er hidtil typisk blevet udsendt mod slutningen af hver måned.

Microsoft meddeler, at selskabet blandt andet på grund af corona-krisen ville give de essentielle opdateringer af Windows yderligere fokus og drosle ned for alle ikke-essentielle opdateringer.

Det vil sige, at selskabet vil fokusere på at udsende sikkerhedsopdateringer for at give selskabets professionelle brugere arbejdsro og ikke forstyrre unødigt med striben af løbende opdateringer.

“Som svar på de nuværende udfordringer prioriterer vi vores fokus på sikkerheds-opdateringer. Fra begyndelsen af maj 2020 sætter vi alle valgfrie ikke-sikkerheds udgivelser på pause,” meddeler Microsoft i denne blogpost.

Microsoft kategoriserer disse opdateringer som såkaldte C- og D-opdateringer, mens de vigtigere sikkerhedsopdateringer kaldes for B-opdateringer.

B-opdateringer fortsætter som altid med udsendelse en gang om måneden på Patch Tuesday.

Læs også:

Vil tage corona-pres væk fra admins: Microsoft forlænger Windows 10-versioner med et halvt år

Google og Microsoft dropper nye versioner af Chrome og Edge på ubestemt tid

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S