Microsoft dropper sine månedlige Windows-opdateringer

Microsoft dropper indtil videre sine månedlige opdateringer af Windows for at give system-administratorerne arbejdsro under corona-krisen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Om godt en måned er det slut med de månedlige opdateringer af Windows, som du ellers har modtaget i fast cyklus i flere år.

Til maj stopper Microsoft nemlig med at udsende de månedlige opdateringer til Windows, der ikke har noget af gøre med it-sikkerhedsmæssige hensyn.

Disse opdateringer er hidtil typisk blevet udsendt mod slutningen af hver måned.

Microsoft meddeler, at selskabet blandt andet på grund af corona-krisen ville give de essentielle opdateringer af Windows yderligere fokus og drosle ned for alle ikke-essentielle opdateringer.

Det vil sige, at selskabet vil fokusere på at udsende sikkerhedsopdateringer for at give selskabets professionelle brugere arbejdsro og ikke forstyrre unødigt med striben af løbende opdateringer.

“Som svar på de nuværende udfordringer prioriterer vi vores fokus på sikkerheds-opdateringer. Fra begyndelsen af maj 2020 sætter vi alle valgfrie ikke-sikkerheds udgivelser på pause,” meddeler Microsoft i denne blogpost.

Microsoft kategoriserer disse opdateringer som såkaldte C- og D-opdateringer, mens de vigtigere sikkerhedsopdateringer kaldes for B-opdateringer.

B-opdateringer fortsætter som altid med udsendelse en gang om måneden på Patch Tuesday.

Læs også:

Vil tage corona-pres væk fra admins: Microsoft forlænger Windows 10-versioner med et halvt år

Google og Microsoft dropper nye versioner af Chrome og Edge på ubestemt tid

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S