Google og Microsoft dropper nye versioner af Chrome og Edge på ubestemt tid

Google og Microsoft dropper de ellers højaktuelle lanceringer af helt nye versioner af browserne Chrome og Edge.

Artikel top billede

Både Google og Microsoft lægger i ellevte time lanceringerne af nye versioner af deres browsere, Chrome og Edge, på hylden.

Det sker i begge tilfælde med direkte henvisning til Covid-19, da selskaberne mener, at det ikke giver mening at lancere ny teknologi og opgraderinger på området lige nu.

Microsoft meddeler således, at selskabet sætter opgraderinger af Edge-browseren på pause. Selskabet var ellers på trapperne til at lancere Edge 81.

“I lyset af de nuværende globale omstændigheder sætter Microsoft Edge-teamet opdateringer af Microsoft Edge på pause,” lyder det i blogpost fra Microsoft, som du kan læse her.

Microsoft nævner ikke noget om, hvornår opdateringer vil blive genoptaget, men skriver, at selskabet vil fortsætte med at udsende ‘sikkerheds- og stabilitet-opdateringer til Microsoft Edge 80.’

Chrome

Også Google trækker stikket på ubestemt tid for opgraderingen af Chrome, der er verdens mest udbredte browser.

Det var planen, at Chrome skulle opgraderes fra den nuværende version 80 til version 81 i sidste uge.

Men Google annullerede planen i sidste øjeblik.

Selskabet nævner ikke direkte Covid-19 som årsag, men meddeler i en kortfattet meddelelse, at årsagen til, at de kommende opgraderinger af Chrome og Chrome OS bliver sat på pause er ‘ændret arbejdsplanlæning [‘adjusted work schedules,’ red].

Du kan læse denne meddelelse her.

Google sendte for næsten to uger siden op mod 100.000 medarbejdere hjem på grund af corona-virussen.

Det kan du læse mere om her: Google vil have 100.000 amerikanske medarbejdere til at blive hjemme på grund af corona-virus.

Det regnes for at være en af årsagerne til udskydelsen.

På Twitter har selskabets udviklingschef Paul Kinlan da også skrevet, at Google dropper lanceringen af Chrome 81 på grund af ‘lavere produktivet, bekymringer om anmodning om ændringer i økosystemet, mulighed for at reagere hurtigt, når der opstår et issue,’ som nogle af årsagerne.

Både Chrome og Edge bygger på Googles open source-projekt Chromium.

Der er endnu ingen melding fra Mozilla om, hvorvidt selskabet vil holde fast i den nuværende opgraderingsplan, der sigter mod at opgradere Firefox-browseren hver fjerde uge. Næste opgradering af Firefox - der er langt mindre end Chrome, men større end Edge - er skemalagt til at finde sted 7. april.

Læs også:

Brugerne flygter fra Firefox: Dropper til laveste markedsandel siden 2005

Her er årets mest populære browsere: Chrome mister momentum, mens Microsoft og Apple vinder frem

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S