Stor stigning i antallet af kvinder, der vil være software-udviklere

IT-Universitetet i København oplever i år en stigning i antallet af prioriterede kvote 2-ansøgninger. Det skyldes blandt andet en markant vækst i antallet af kvindelige ansøgere til de tekniske uddannelser.

Artikel top billede

27 procent flere unge har i år en uddannelses hos IT-Universitetet i København, som førsteprioritet i deres kvote 2 ansøgninger.

Det oplyser IT-Universitet på sin hjemmeside.

Samlet set har det københavnske universitet fået 886 kvote 2-ansøgninger, hvor af de 443 har været som førsteprioritet.

En del af forklaringen på stigningen er ifølge ITU, at det har været en markant vækst i antallet af kvinder, der nu søger ind på de tekniske uddannelser.

Eksempelvis er der nu 68 procent flere kvinder, der har bacheloruddannelsen i softwareudvikling som deres førsteprioritet.

”Det er vigtigt, at kvinder såvel som mænd er med til at skabe den digitale fremtid. Vi er derfor meget glade for at se den positive udvikling i antallet af kvindelige ansøgere til vores tekniske uddannelser. Vi arbejder for at det er en udvikling, der skal fortsætte,” siger Martin Zachariasen, rektor på IT-Universitet, til universitetets hjemmeside.

ITU oplyser samtidig, at softwareudvikling har oplevet en stor interesse fra både mænd og kvinder.

Sammen med data science har softwareudvikling, der er universitetets mest tekniske uddannelser, således fået 313 prioritetsansøgninger.

”Det er meget glædeligt, at så mange unge mennesker kan se de muligheder, der åbner sig med en it-uddannelse. Vi oplever en rigtig stor efterspørgsel på it-kompetencer fra erhvervslivet og fra samfundet, og derfor er det positivt, at mange unge har lyst til at blive it-eksperter. Jeg er også glad for, at så mange unge gerne vil prøve kræfter med vores mest tekniske uddannelser,” siger Martin Zachariasen til IT-Universitetets hjemmeside.

Læs også:
Manglen på it-specialister er stor: Men IT-Universitetet er tvunget til at afvise 40 procent af ansøgerne på populære uddannelser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job