Stor stigning i antallet af kvinder, der vil være software-udviklere

IT-Universitetet i København oplever i år en stigning i antallet af prioriterede kvote 2-ansøgninger. Det skyldes blandt andet en markant vækst i antallet af kvindelige ansøgere til de tekniske uddannelser.

Artikel top billede

27 procent flere unge har i år en uddannelses hos IT-Universitetet i København, som førsteprioritet i deres kvote 2 ansøgninger.

Det oplyser IT-Universitet på sin hjemmeside.

Samlet set har det københavnske universitet fået 886 kvote 2-ansøgninger, hvor af de 443 har været som førsteprioritet.

En del af forklaringen på stigningen er ifølge ITU, at det har været en markant vækst i antallet af kvinder, der nu søger ind på de tekniske uddannelser.

Eksempelvis er der nu 68 procent flere kvinder, der har bacheloruddannelsen i softwareudvikling som deres førsteprioritet.

”Det er vigtigt, at kvinder såvel som mænd er med til at skabe den digitale fremtid. Vi er derfor meget glade for at se den positive udvikling i antallet af kvindelige ansøgere til vores tekniske uddannelser. Vi arbejder for at det er en udvikling, der skal fortsætte,” siger Martin Zachariasen, rektor på IT-Universitet, til universitetets hjemmeside.

ITU oplyser samtidig, at softwareudvikling har oplevet en stor interesse fra både mænd og kvinder.

Sammen med data science har softwareudvikling, der er universitetets mest tekniske uddannelser, således fået 313 prioritetsansøgninger.

”Det er meget glædeligt, at så mange unge mennesker kan se de muligheder, der åbner sig med en it-uddannelse. Vi oplever en rigtig stor efterspørgsel på it-kompetencer fra erhvervslivet og fra samfundet, og derfor er det positivt, at mange unge har lyst til at blive it-eksperter. Jeg er også glad for, at så mange unge gerne vil prøve kræfter med vores mest tekniske uddannelser,” siger Martin Zachariasen til IT-Universitetets hjemmeside.

Læs også:
Manglen på it-specialister er stor: Men IT-Universitetet er tvunget til at afvise 40 procent af ansøgerne på populære uddannelser

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job