Stor stigning i antallet af kvinder, der vil være software-udviklere

IT-Universitetet i København oplever i år en stigning i antallet af prioriterede kvote 2-ansøgninger. Det skyldes blandt andet en markant vækst i antallet af kvindelige ansøgere til de tekniske uddannelser.

Artikel top billede

27 procent flere unge har i år en uddannelses hos IT-Universitetet i København, som førsteprioritet i deres kvote 2 ansøgninger.

Det oplyser IT-Universitet på sin hjemmeside.

Samlet set har det københavnske universitet fået 886 kvote 2-ansøgninger, hvor af de 443 har været som førsteprioritet.

En del af forklaringen på stigningen er ifølge ITU, at det har været en markant vækst i antallet af kvinder, der nu søger ind på de tekniske uddannelser.

Eksempelvis er der nu 68 procent flere kvinder, der har bacheloruddannelsen i softwareudvikling som deres førsteprioritet.

”Det er vigtigt, at kvinder såvel som mænd er med til at skabe den digitale fremtid. Vi er derfor meget glade for at se den positive udvikling i antallet af kvindelige ansøgere til vores tekniske uddannelser. Vi arbejder for at det er en udvikling, der skal fortsætte,” siger Martin Zachariasen, rektor på IT-Universitet, til universitetets hjemmeside.

ITU oplyser samtidig, at softwareudvikling har oplevet en stor interesse fra både mænd og kvinder.

Sammen med data science har softwareudvikling, der er universitetets mest tekniske uddannelser, således fået 313 prioritetsansøgninger.

”Det er meget glædeligt, at så mange unge mennesker kan se de muligheder, der åbner sig med en it-uddannelse. Vi oplever en rigtig stor efterspørgsel på it-kompetencer fra erhvervslivet og fra samfundet, og derfor er det positivt, at mange unge har lyst til at blive it-eksperter. Jeg er også glad for, at så mange unge gerne vil prøve kræfter med vores mest tekniske uddannelser,” siger Martin Zachariasen til IT-Universitetets hjemmeside.

Læs også:
Manglen på it-specialister er stor: Men IT-Universitetet er tvunget til at afvise 40 procent af ansøgerne på populære uddannelser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil