Telebranchen klar til at assistere med lokationsdata

Teleindustrien er villig til at hjælpe til med at give adgang til danskernes teledata i annonymiseret og aggregeret form, så myndighederne kan tjekke, om vi nu også gør, som der bliver sagt.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Telebranchen er klar til at åbne op for, at myndighederne kan få adgang til lokationsdata fra det danske mobilnet.

Det skriver Berligske.

Her udtaler Jakob Willer, direktør i Teleindustrien, at man nu er i dialog med myndigheder og Rigspolitiet.

"Som udgangspunkt ønsker vi selvfølgelig at assistere, hvor vi kan, hvis det giver værdi for myndighederne i bekæmpelse af sygdommen. Vi skal dog sikre os, at det sker på et solidt og juridisk forsvarligt grundlag med en klar hjemmel," lyder det.

Læs også: Statens Serum Institut vil have adgang til lokationsdata om danskernes mobiltelefoner

I Norge henviser Jakob Willer til, at Telenor og Telia i nogle uger har leveret oplysninger fra mobilnettet til myndighederne. Data er anonymiseret og aggregeret, så man ikke kan spore enkeltpersoner.

Det vil teleselskaberne i Danmark også hurtigt kunne levere, mener Jakob Willer, der dog endnu ikke kan sige, hvornår en aftale kan være på plads.

Flere eksperter vurderer over for Berlingske, at der som udgangspunkt ikke er problemer i forhold til beskyttelse af privatlivets fred ved at udlevere anonymiseret og aggregeret data, og hvis det sker efter det norske eksempel.

Tidligere i marts hjalp teleselskaberne med at sende en sms fra Rigspolitiet til otte millioner danske mobilbrugere.

Læs mere om det her: Danske teleselskaber har for første gang nogensinde sendt sms til samtlige danske mobilbrugere: "Det er historisk"

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job