TDC Erhverv har oprettet 100.000 VPN-forbindelser i de seneste uger

100.000. Så mange VPN-forbindelser har TDC Erhverv oprettet til kunderne i de seneste uger. "Medarbejderne har leveret en ekstraordinær indsats, og vi har lagt både weekender, aftener og nætter i det her," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC Erhverv har haft travlt i de seneste uger.

Grundet coronakrisen skal størstedelen af alle danskere arbejde hjemmefra, og det har sat tryk på kedlerne hos selskabet.

Selskabet, der har ansvaret for over 50.000 virksomhedskunder, har derfor skullet etablere nye hjemmearbejdsløsninger til kunderne, mens TDC Erhvervs 1.000 ansatte selv også skulle arbejde hjemmefra.

Nu er boet gjort op, og TDC Erhverv har oprettet omkring 100.000 nye VPN-forbindelser i de seneste uger.

Det skriver Børsen.

"Medarbejderne har leveret en ekstraordinær indsats, og vi har lagt både weekender, aftener og nætter i det her," siger direktør for TDC Erhverv, John Henriksen, til avisen.

Dermed følger efterspørgslen hos TDC Erhverv den tendens, som NNIT-topchef Per Kogut tidligere har fortalt Computerworld om som følge af coronakrisen.

NNIT's medarbejdere har også måttet arbejde i flere weekender i træk for at få kundernes hjemmearbejdsløsninger op at køre.

"Ingen af vores store kunder har haft 8.000 til 10.000 hjemmearbejdende før, så de sidste to til tre weekender har der været ekstremt travlt med at installere det, men nu er vi ved at være igennem," sagde Per Kogut til Computerworld for nyligt.

Det kan du læse mere om her: Sådan håndterer NNIT vild efterspørgsel: "Når Novo Nordisk sender over 10.000 mennesker hjem i Danmark, så giver det ekstra arbejde"

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S