Morgen-briefing: Bang og Olufsen lukker tre ud af fem butikker / Facebook donerer 680 millioner kroner til nødlidende medier / OnePlus sætter kryds i kalenderen: To uger til mobilstjerner slippes løs

Morgen-briefing: Bang og Olufsen lukker tre ud af fem butikker / Facebook donerer 680 millioner kroner til nødlidende medier / OnePlus sætter kryds i kalenderen: To uger til mobilstjerner slippes løs

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing tirsdag 31. marts.

Klar med morgenen nyhedsoversigt er morgen-briefing bestyrer Niels de Boissezon.

Bang og Olufsen lukker tre ud af fem butikker

Den danske lyd- og billedspecialist, Bang & Olufsen, er hårdt ramt af den verserende corona-krise, som forværrer de i forvejen svære tider, virksomheden befinder sig i.

Svigtende salg og karantænetiltag tvinger Struer-virksomheden til at lukke 60 procent af selskabets butikker på globalt plan, skriver Børsen.

Det svarer til cirka 300 forretninger, som lukkes midlertidigt.

I Danmark kan de enkelte forhandlere selv vurdere, hvorvidt det kan svare sig. De fleste danske butikker vælger at holde åbent oplyser B&O’s kommunikationschef, Jens Gamborg.

"Vi arbejder tæt sammen med vores detailpartnere over hele verden for at sikre, at vi kan servicere vores kunder bedst muligt i den ekstraordinære situation. Og selvom vores kundesupport nu arbejder hjemmefra, arbejder de med fuld tryk på at hjælpe vores kunder og partnere,” siger han.

B&O vil præsentere sit næste regnskab torsdag 2. april.

Facebook sender 680 millioner kroner til nødlidende medier

Trængte nyhedsorganisationer og lokale medier kan se frem til en håndsrækning fra den sociale mediegigant, Facebook, skriver Reuters.

I alt vil mediegiganten tilbyde 100 millioner dollar, svarende til knap 680 millioner kroner, til de nødlidende medier. Flere organisationer er ifølge mediet sendt til tælling af den verserende coronakrise.

Forrige uge meldte en anden af klodens førende annoncegiganter, Google, at det vil donere 800 millioner dollar, over 5,4 milliarder kroner, til nødlidende virksomheder, myndigheder og sundhedsorganisationer.

OnePlus sætter kryds i kalenderen: To uger til mobilstjerner slippes løs

Den kinesiske mobilproducent OnePlus gør sig nu klar til at søsætte selskabets næste flagskibstelefoner.

Selskabet, som hidtil har haft for vane at præsentere toptelefoner til skarpe priser, inviterer nu verdenspressen til livestream-event 14. april 2020 kl 17.00 dansk tid.

Tre telefoner rygtes hos blandt andet netmediet 9to5google til at være i spil under lanceringen: En Oneplus 8, en mere ambitiøs OnePlus 8 Pro samt en særlig ’OnePlus Z’ midrange-mobil til en mere beskeden pris.

Danske Jabra skaber ny UC-standard med Evolve2 serien

Den danske lydspecialist Jabra løfter denne uge sløret for Evolve2 – videreudviklingen af selskabets populære UC-headset.

I serien er tre modeller: Evolve2 85, Evolve 65 samt Evolve 40 som henholdsvis byder på trådløs lyd med ANC-evner, trådløs lyd med mikrofon-boom og en kablet variant.

Med de nye headset følger monitoreringsløsninger til at øge koncentrationen, fleksibiliteten og samarbejdet på kontoret, skriver Jabra.

Evolve2 serien vil lande i den danske handel i løbet af april måned.

Itadel forlænger med Cloud Teams

Samarbejdet mellem it-outsourcing virksomheden Itadel og Microsoft-konsulenten Cloud Teams bærer frugt.

Efter et års samarbejde styrkes partnerskabet mellem de to virksomheder, skriver Itadel i en pressemeddelelse.

”Vi ser rigtig mange synergier i partnerskabet mellem Itadel og Cloud Teams. Vi står stærkt i markedet og kan sammen hjælpe kunderne med lige præcis de løsninger, de er på udkig efter,” siger Anders Bader Søjdis, CEO i Cloud Teams.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect