Huawei skovler penge ind: Omsætning stiger 19 procent trods turbulent år

Kinesiske Huawei omsætning vokser støt og selskabet skovler fortsat penge ind, men væksten i indtjeningen er under opbremsning i takt med, at selskabet er under pres i de vestlige lande.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huaweis omsætning vokser markant, men væksten i indtjeningen er under opbremsning, viser selskabets netop offentliggjorte årsregnskab for 2019.

Den samlede omsætning for 2019 lander på 858,8 milliarder yuan (816 milliarder kroner), hvilket ifølge Huawei svarer til en vækst på 19,1 procent i forhold til 2018.

Indtjeningen lander på 62,7 milliarder yuan - 59 milliarder kroner.

Det svarer ifølge Reuters til en stigning på 5,6 procent, hvilket ifølge nyhedsbureauet er den laveste vækst i indtjeningen i tre år for Huawei.

Et år tidligere voksede indtjeningen således med hele 25 procent.

Huawei har da også været gennem et turbulent år, hvor selskabet har måtte kæmpe hårdt i de vestlige lande på ikke mindst 5G-området, der for tiden er under udrulning.

Huawei er verdens største leverandør af udstyr til 5G-netværk foran Ericsson og Nokia. Men selskabet bliver for tiden skudt i skoene af ikke mindst USA, at det arbejder for tæt sammen med den kinesiske regering.

USA beskylder direkte Huawei for at være en trussel mod den nationale sikkerhed og arbejder for tiden ret målrettet på at holde Huawei ude af USA med en række tiltag.

“2019 har været et specielt år for Huawei. På trods af enormt pres udefra har vores team kæmpet videre med blikket rettet på at skabe værdi for vores kunder,” lyder det fra Eric Xu, der er såkaldt ‘rotating chairman’ for Huawei for tiden.

På omsætningssiden oplever Huawei da også den største vækst i Kina, hvor det går strålende for ikke mindst salget af mobiltelefoner.

Således er omsætningen i Kina for Huaweis forbrugerrettede forretning steget med hele 36,2 procent til 506,7 milliarder yuan, viser regnskabet.

Huawei er den uden sammenligning største mobilproducent i Kina, hvor selskabet har en stigende markedsandel på 38,5 procent.

Det forbrugerrettede salg i Europa og Mellemøsten steg til sammenligning blot 0,7 procent.

Huawei meddeler, at selskabet i 2019 investerede 15,3 procent af omsætningen i udvikling og innovation.

Du finder hele årsregnskabet fra Huawei her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S