Xerox dropper planer om at købe HP

Xerox vil ikke længere købe HP Inc for 35 milliarder dollar. Det sker som direkte følge af corona-udbruddet, som selskabet vil fokusere sin indsats mod.

Artikel top billede

Den amerikanske printergigant Xerox Holdings Corp dropper sit forsøg på at opkøbe HP Inc for 35 milliarder dollar (240 milliarder kroner).

Xerox har i den seneste tid givet adskillige købsbud i forsøget på at overtale aktionærerne og overtage HP, dog uden held.

Som følge af corona-udbruddet har Xerox nu lagt planerne i graven for nu.

Det skriver Reuters.

"Selvom det er skuffende at tage dette skridt, prioriterer vi sundhed, sikkerhed og velvære for vores ansatte, kunder, partnere og andre interessenter, og vores bredere respons på pandemien ud over alle andre overvejelser," lyder det fra en talsperson fra Xerox.

Xerox 'beslutning kom efter, at producenten tidligere på måneden meddelte, at den ville udsætte møder med HP-aktionærer for at fokusere på at tackle coronavirus-pandemien.

Det var forventningen, at Xerox ville udfordre HPs bestyrelse på et årligt aktionærmøde i maj, men Xerox opgiver nu de planer såvel som buddet på HP's aktier, meddeler selskabet.

Beslutningen betyder, at Xerox ikke vil få en ny chance for at lægge et sådant pres på HP før det næste årlige aktionærmøde i foråret 2021.

Læs også: Efter kæmpe opkøbstilbud: Nu åbner HP døren på klem over for Xerox

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks