Xerox dropper planer om at købe HP

Xerox vil ikke længere købe HP Inc for 35 milliarder dollar. Det sker som direkte følge af corona-udbruddet, som selskabet vil fokusere sin indsats mod.

Artikel top billede

Den amerikanske printergigant Xerox Holdings Corp dropper sit forsøg på at opkøbe HP Inc for 35 milliarder dollar (240 milliarder kroner).

Xerox har i den seneste tid givet adskillige købsbud i forsøget på at overtale aktionærerne og overtage HP, dog uden held.

Som følge af corona-udbruddet har Xerox nu lagt planerne i graven for nu.

Det skriver Reuters.

"Selvom det er skuffende at tage dette skridt, prioriterer vi sundhed, sikkerhed og velvære for vores ansatte, kunder, partnere og andre interessenter, og vores bredere respons på pandemien ud over alle andre overvejelser," lyder det fra en talsperson fra Xerox.

Xerox 'beslutning kom efter, at producenten tidligere på måneden meddelte, at den ville udsætte møder med HP-aktionærer for at fokusere på at tackle coronavirus-pandemien.

Det var forventningen, at Xerox ville udfordre HPs bestyrelse på et årligt aktionærmøde i maj, men Xerox opgiver nu de planer såvel som buddet på HP's aktier, meddeler selskabet.

Beslutningen betyder, at Xerox ikke vil få en ny chance for at lægge et sådant pres på HP før det næste årlige aktionærmøde i foråret 2021.

Læs også: Efter kæmpe opkøbstilbud: Nu åbner HP døren på klem over for Xerox

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse